- 136 - Standbeeld van Lely Het was een bonte, plechtige groep hoogwaardigheidsbekleders die er die middag bij waren. Onder de genodigden bevonden zich o.a. de ministers Mansholt, Beel en Zijlstra, de commissarissen van de koningin van de provincies Noordholland en Friesland, oud-minister van Waterstaat ir. Bongaerts, de voorzitter van de Eerste Kamer, de heer Jonkman, de hoofdingenieur van Rijks waterstaat ir. Maris en tal van andere ingenieurs en ander Waterstaatspersoneel dat bij de uitvoe ring van de Zuiderzeewerken betrokken was of nog is. Ook de maker van het beeld, Mari An- driessen was aanwezig. De gemeente Wieringen was vertegenwoordigd door burgemeester en wet houders en de leden van de gemeenteraad. De Wieringse jeugd was goed vertegenwoordigd door de schoolkinderen van Den Oever en Oosterland, voorafgegaan door het jeugdkorps van Apollo o.l.v. Joh. Van Glabbeek. Het muziekkorps van de Staatsmijnen speelde marsmuziek. Er was veel werk gemaakt van de onthulling van het standbeeld. Een speciaal comité "Herdenking eeuwfeest ir. Lely" had de nodige voorbereidingen verricht. Een Sikorsky S55 helicopter zette de koningin af op het grasveld achter het toenmalige museum van de Zuiderzeewerken. Er waren verschillende sprekers die het grote belang van Cornelis Lely voor Nederland bespraken. Baron de Vos van Steenwijk, voorzitter van het herdenkingscomité wees op de geheel andere tijdsomstandigheden waaronder honderd jaar eerder Lely werd geboren. Met een vooruitziende blik pleitte Lely voor nieuwe verkeerswegen. Zijn veelzijdigheid bleek uit zijn aandeel in de verbeteringen op verschillend gebied: de verbeteringen van het tele foonnet, de oprichting van de Staatsmijnen en spoor wegaanleg in West-Indië. Maar zijn levenswerk werd de afsluiting en droogma king van de Zuiderzee. Daarom meende het huldi- De minister-president dr. Willem Drees benadrukte Koningin Juliana is zojuist op Wieringen geland. Ze krijgt bloemen de betekenis van Cornelis van de kleinkinderen van ir Lely, Jan 7 jaar en Titia 10 jaar. ^ely z*in levenslange op- overtuigde liberaal, die een sterke voorstander was van algemeen kiesrecht. Ook bevorderde hij de onderwijspacifïcatie (Wie weet nog wat van de schoolstrijd?) Drees noemde de verschillende belang rijke functies waarin Lely werkzaam is geweest: gingscomité dat het stand beeld van deze grote Vader lander moest verrijzen aan het begin van de Afsluitdijk, met het gezicht naar het nieuwe land, waarvan het ontstaan aan hem te danken is. Adviseur Zuiderzeewerken, waarin hij diverse rapporten heeft opgesteld; drie keer was Lely minister van Waterstaat; lid van de Tweede, zowel als de Eerste Kamer; 3 jaar gouverneur van West-Indië (Suriname); voorzitter van de Zuiderzeeraad; voorzitter van de Mijnraad. (foto Maaskant) Stelling als dienaar van de publieke zaak. Lely was een Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16e jaargang nr. 4 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 18