Qoningin Juliana en Wieringen - 135 - door Stef Zwarts Als eerbetoon aan de eerder dit jaar overleden koningin Juliana besteden we aandacht aan haar interesse in Wieringen, dat zij twee keer bezocht. Beide bezoeken stonden in het teken van de Zuiderzeewerken. In 1929 kwam zij samen met haar moeder Wilhelmina een kijkje nemen bij de vorderingen van de werkzaamheden. Het hoge gezelschap arriveerde per privé trein in Schagen. Vergezeld door een der ingenieurs van de Zuiderzeewerken, V.J.P. de Blocq van Kuffeler werd de tocht per auto voortgezet. De Wieringer Courant heeft een wat zuinig commentaar op de "public relations": de komst van de vorstin werd nauwelijks aangekondigd. "Waartoe dat niet beter gedaan begrijpen we nog niet; of moeten we het opvatten als een soort negeeren van de Wieringer bevolking door hen, die met de leiding waren belast?" Van een officiële begroeting aan de gemeentegrens was dan ook geen sprake. "Alles ging even koud," aldus de plaatselijke verslaggever, "en de bevolking, waarvan velen blijkbaar verrast door de komst, stak wel vriendelijk wuivend een hand op, welke groet telkens minzaam door de koningin en prinses werden beantwoord, maar nergens werd enig gejuich vernomen. Door tegenstrijdige krantenberichten was men geheel op een dwaalspoor gebracht. Zelfs op het gemeentehuis wist men bijna van niets." Gemeenteontvanger Maaskant was desondanks alert en op Zandburen fotografeerde hij de gasten toen ze in een handge maakte Nederlandse Spij ker op de terugweg uit Den Oever passeerden. Daar bezochten zij per stoomschip de werkhaven van Breezand, het sluisei- land Kornwerderzand en het hiermee verbonden voltooide deel van de Af sluitdijk, aansluitend op de Friese kust. Rond 18.00 uur meerde het gezelschap in Den Oever af, waar de reporter van de Wieringer Courant hoogstpersoonlijk uit de mond van de koningin opving dat het een prach tige zeereis was geweest. Koningin en prinses keer den naar Schagen terug om de nacht door te brengen in het Koninklijke slaaprijtuig dat gestationeerd was op het emplacement. De volgende dag zou het koninklijke bezoek nog de werkzaamheden van de aanstaande Wieringermeerpolder in ogenschouw nemen. Bij het volgende bezoek in 1954 waren de public relations al heel wat beter geregeld. Op 23 sep tember van dat jaar onthulde koningin Juliana het standbeeld van Cornelis Lely op de kop van de Afsluitdijk. Koningin Wilhelmina en prinses Juliana in een Spijkerauto op Zand buren (5-8-1929) (foto Maaskant) Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16e jaargang nr. 4 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 17