- 133 - orgel zitten. Weldra daveren de klanken van het gezang "Dankt, dankt nu allen God" door de kamer. Een waardig besluit van mijn prachtige tijd op Wieringen. De dag daarop, zaterdag, neem ik met pijn in het hart afscheid van mijn geliefde Wieringen. Jan, Gerritje en hun dochtertje Gerda brengen mij met hun auto naar de trein in Anna Paulowna. Met de belofte dat ik hen spoedig weer zal opzoeken stap ik op de trein. Vaarwel Wieringen. Tot ziensün november van datzelfde jaar krijg ik een brief van Jan Schut. In zijn gebruikelijke trant van schrij ven vertelt hij onomwonden dat hij en zijn gezin binnen korte tijd Wieringen ook gaan verlaten. Hij heeft een baan als dienstkringhoofd in Vught gekregen. In februari van het volgend jaar gaan ze verhuizen. Hij schrijft dat hij 14 jaar op Wieringen heeft geleefd en gewerkt en dat hij de baan in Vught als een nieuwe uitdaging ziet. Op 12 februari 1934 vertrekt de familie Schut van Wieringen. Een week daarvoor is er een afscheidsbijeenkomst geweest in "De Ster" (café Schel- tus) aan het Kerkplein. Een groot aantal collega's, oud collega's, medewer kers en inwoners van Wieringen hebben de familie Schut de hand gedrukt. Veel lovende woorden zijn er gesproken. Ook ik was daar getuige van. EPILOOG "De opzichter" Jan Lubbertus Schut en zijn gezin vertrekken na hun ver blijf op Wieringen naar Vught. Na drie jaar verhuizen ze voor een korte tijd naar Schalkwijk. In 1937 vertrekt de familie naar Driebergen-Rijssenburg. Jan gaat dan werken aan het te graven Amsterdam-Rijnkanaal. Een water weg die van groot belang is voor de verbinding tussen Amsterdam en het Duitse achterland. In de periode Driebergen die tot 1954 duurt gaan de beide echtelieden scheiden van tafel en bed. Kennelijk komt het verschil in beider karakters in grotere mate tot uiting. Pas na zijn pensionering raken Jan en Gerritje weer met elkaar verzoend. In 1954 raakt Schut betrokken bij de bouw van de Velsertunnel. Hij is dan 63 jaar. Zijn waterstaat kundige kennis van waterstaatobjecten is bij de bouw van genoemde tunnel van groot belang. Pas na de opening van de tunnel in 1957 gaat Jan Schut op 66 jarige leeftijd met pensioen. De beide herenigde echtelieden zetten zich dan naar wonen in hun beider geboorteplaats Brummen. In plaats dat Schut op zijn lauweren gaat rusten neemt hij deel aan allerlei activiteiten. Hij is onder meer marktmeester van Brummen. Op 16 juni 1960 overlijdt zijn vrouw Gerritje op 67 jarige leef tijd. In een groot deel van haar leven heeft zij steeds op een bescheiden manier in de schaduw van Jan Schut een plaats ingenomen. Ook na het heengaan van zijn vrouw blijft Schut actief en blijft interesse tonen voor allerlei zaken op waterstaatkundig gebied. In 1976 wordt Jan Schut echter ernstig ziek en overlijdt daarna in een ziekenhuis in Velp op 85 jarige leeftijd. "De opzichter", in zijn leven een waterstaatman in hart en nieren, is heengegaan. Het is wellicht interessant te vermelden welke bewoners het grote huis aan de Beltstraat na het vertrek van de familie Schut heeft gekend. Toen Jan Lubbertus Schut in 1934 met zijn gezin van Wieringen vertrok, nam zijn collega A. Brouwer uit Kolhorn de taak van dienstkringhoofd over. Ook hij en zijn familie namen hun intrek in het grote huis in de Beltstraat. In 1938 ver trok Brouwer naar Den Oever. Hij en zijn gezin gingen wonen in één van grote houten huizen aan de Beursdijk. Vanuit Alkmaar kwam de familie Poortman. Poortman was ook technisch ambtenaar en bestierde de dienstkring tot 1948. Poortman werd echter ziek en overleed kort daarna. Collega Brouwer nam zijn taak waar tot 1951. Na het heengaan van Poortman bleven zijn vrouw en kinderen nog een tijd in de ambtswoning wonen en vertrokken daarna naar de Klieftstraat om dan 1951 naar Katwijk te "De opzichter" op 81 jarige leeftijd. Inzet: Mevrouw G. Schut-Kerkkamp De heer Poort man. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16e jaargang nr. 4 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 15