- 132 - Op een avond toen ik even bij hen aanwipte ver telde Jan mij terloops dat hij naast zijn gewone werk leraar op de vaktekenschool was geworden. De school wordt een paar keer in de week op avond gehouden in de torenzaal van de Neder lands Hervormde Kerk. Een stuk of vijftien jon gemannen, meest afkomstig uit ondernemersge zinnen, krijgen dan naast vaktekenen bovendien Algemeen Vormend Onderwijs. Dat vak wordt op een andere avond verzorgd door meester Edens van de Openbare School. "Het lijkt me leuk om te doen," zegt Schut. "Een groot aantal van die jongens zal later wel bij hun vader in de zaak komen, moet je maar rekenen." Op 28 mei 1932 wordt de laatste opening van de Afsluitdijk in de Vlieter gesloten. Op 23 januari 1933 is de Afsluitdijk klaar en wordt deze enige tijd opengesteld voor betalend verkeer. Ik besef dat er op een gegeven moment niet meer voldoende werk voor mij als schrijver zal zijn. Ik kijk dan ook uit naar een andere baan. In één van de bladen die regelmatig door Zuiderzeewerken worden verspreid zie ik een advertentie staan waarin kandidaten worden gevraagd voor een leidinggevende administratieve baan op het hoofdkantoor in Den Haag. Bij informatie blijkt dat het hoofd van een afdeling langdurig ziek is en waarschijnlijk niet weer terug komt op de afdeling. Ik solliciteer en binnen een paar weken krijg ik bericht waarin ik word ver zocht naar Den Haag te komen om mijn sollicitatie verder toe te lichten. Omdat ik om 10 uur 's morgens al word verwacht, reis ik de dag er voor al naar de Hofstad af en neem voor een nacht een eenvoudig logement. De volgende ochtend sta ik met enigszins knikkende knieën voor "de heren". Meer dan een uur lang duurt het "onderzoek" naar mijn kwaliteiten. De getuigschriften die ik had meegenomen worden aandachtig bestudeerd. Na verloop van tijd kan ik gaan en krijg te horen dat ik bericht zal krijgen. Het wordt een tijd van in spanning afwachten. Na anderhalve week krijg ik het verlossende bericht dat ik ben aangenomen. Die avond loop ik nog even naar de familie Schut om hen in mijn blijd schap te laten delen. Jan feliciteert mij en geeft mij een klap op de schou der. Ook Gerritje zijn vrouw laat zich niet onbetuigd. "Ik vind het gewel dig voor je dat je die baan hebt gekregen", zegt Schut. "Maar we zullen je verdomd missen!" Ik merk iets van emotie bij mijn vriend en ook ik krijg een brok in de keel. Schut schraapt luidruchtig zijn keel een aantal malen en zegt dan: "Hier moeten we even op drinken jonge vriend." Ik moet even grinniken. Zolang ik hem ken heeft hij mij steeds "jonge vriend" genoemd. Ondanks het feit dat ik al dertig ben. Het typeert Jan Schut helemaal. Enigszins dominant maar op een aardige manier. Na een maand neem ik afscheid van een groot aantal mensen die ik in de afgelopen jaren heb leren kennen. Ze zijn mij allemaal dierbaar gewor den. Mijn collega's van kantoor behoren daar ook toe. De familie Schut heeft mij aangeboden in hun huis afscheid te nemen van een aantal naas te vrienden en kennissen. Mijn kostvrouw, die mij altijd met grote zorg heeft omringd is één van hen. Ook JanTijsen, de havenmeester van De Haukes is daarbij. Met hem had ik de laatste jaren ook een nauwe band. Aan het eind van de avond gaat Jan Schut voor het De vaktekenschool rond 1934: Staande v.l.n.r.: S. Duijnker, later garagehouder in de Koning straat, S. Grin, onbekend, onbekend, onbekend, J. P. Kreijger, later smid in de Beltstraat, P. Dirks, later timmerman aan de Koningsweg te Westerland, onbekend, M. Kooij, later caféhou der te De Haukes, onbekend. Zittend v.l.n.r Auke Hoekstra, monteur, J. Nicolai, later werk zaam bij de gemeente Wieringen, onbekend, D. Grin, timmerman, C. Doves, timmerman, J. Lont Gz.timmerman. De leraar in het midden is de heer Edens. Café "De Ster" (café Scheltus) begin vorige eeuw. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16e jaargang nr. 4 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 14