- 131 - je dat wel". Het bleef even stil. Toen zei Schut met enige trots in zijn stem: "Op 19 februari 1923 werd onze dochter Gerda geboren. Jacoba Gerda Wilhelmina. Het was een zware bevalling en de dokter adviseerde ons het bij dit ene kind te laten. Ik kan je verzekeren dat we het daar erg moeilijk mee hebben gehad." Schut zweeg een tijdje als in gedachten. Even later liepen we het dorp weer binnen. Op het Hoekje bleven we nog even stilstaan. "Tja, zei Schut. We wonen nu al weer vijf jaar in dit huis. Ik moet je zeggen, het is een oud huis. De voorge vel is slecht en het dak lekt ook aan alle kanten. Er moet eigenlijk wat aan gebeuren. We zullen wel zien. Ik neem afscheid van je. Jij gaat de Hoofdstraat in en ik zal kijken of mijn huis er nog staat", grapte Schut. "Vanavond gaan mijn vrouw en ik een bezoekje brengen aan de buren Kort. Hun dochtertje Jackie is al weer bijna een jaar en een allerliefst kind. Bedankt voor je gezelschap en tot spoedig! Adios!" En met een armzwaai nam hij afscheid van me. "De groeten aan uw vrouw", zei ik. "Ik zal het doen", riep hij en beende de Beltstraat in. Ik sloeg de Hoofdstraat in. De klok van de Grote Kerk sloeg vier uur. Het zou echter tot 1930 duren voordat het huis van "de opzichter" werd verbouwd. Een nieuwe voorgevel en, met voor die tijd, moderne ramen. Bovendien werd het dak geheel vernieuwd en voorzien van een aantal dakkapellen. Intussen gingen de voorbereidingen tot de afsluiting van de Zuiderzee gestaag door. Er was dit jaar een begin gemaakt met de bouw van de enorme sluiscomplexen, zowel bij Den Oever als bij Kornwerderzand, vlakbij de Friese kust. Men had bij de planning daar drie jaar voor uitgetrokken. Ook was men begonnen met het bedijken van de Wieringermeer. Vanuit Medemblik werd een 18 kilometer lange dijk richting Wieringen aangelegd. Bovendien was men druk bezig met het verstevi gen en ophogen van de noordelijke dijken op Wieringen. De Normerdijk was vorig jaar gereed gekomen. Afgezien van het feit dat door de afsluiting van de Zuiderzee een aantal vissers hun brood niet meer in dat vak konden verdienen en ander werk moesten gaan zoeken, ging het Wieringen econo misch heel goed. Veel Wieringer bedrijven pikten een graantje mee van het grote werk. Doordat duizenden werknemers betrokken waren bij die grote werken en een groot aantal daarvan op Wieringen onderdak in barakken en kosthuizen hadden, voer ook de middenstand er wel bij. In 1932 werd ik bevorderd tot schrijver le klasse. Ik werkte nog steeds met veel voldoening op het grote kantoor van Zui derzeewerken in Den Oever. Iedere dag fietste ik van het durrep naar mijn werkplek. Re gelmatig ging ik voor een week einde naar mijn ouders in de Achterhoek op bezoek. Intussen waren Jan Schut en ik goede vrienden geworden. Ik Hoofdgebouw van de M. U.Z. te Den Oever. kwam gereg?ld ,bi' en zi'n vrouw over de vloer. Het was er steeds gezellig en Schut had altijd wel wat te vertellen, hetzij over zijn werk of zijn familie. Het ver baasde mij steeds weer dat hij zoveel kennis had op het gebied van water staatkunde. Hij was een echte waterstaattechneut die wist waarover hij sprak. Daarnaast was hij sympathiek, misschien een beetje autoritair, maar heel sociaal bewogen. Het viel mij ook steeds weer op dat Schut zo gek op kinderen was. Hun dochter Gerda, inmiddels al negen jaar, ging graag naar de school op Het Hoekje. Zij nam vaak vriendinnetjes mee en ook het buurmeisjes Mieke en Jackie Kort waren regelmatig in huize Schut te vinden. Grappig! Jackie noemde Jan Schut altijd "papa Schut". Een bijnaam die echt op zijn lijf was geschreven. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16e jaargang nr. 4 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 13