- 129 - beduidt mij te wachten. Even later gaat de grote voordeur open en Schut staat in zijn volle lengte in de deuropening. "Ik neem aan dat jij een wandeling gaat maken", roept hij mij toe. "Dat ben ik inderdaad van plan", beaam ik. "Als je mijn gezelschap op prijs stelt wil ik wel met je mee een fris se neus halen". Lachend kijkt hij mij aan. "Ik heb daar in het geheel geen bezwaar tegen" antwoord ik. "Even een jas aantrekken" zegt Schut. Even later zetten we de pas er in. In de Belt komen we "Hongdebet" met haar hondenkar tegen. Het ijverige vrouwtje zit in elkaar gedoken op de kar. Zo te zien heeft ze het erg koud. De honden hebben moeite om de kar op de besneeuwde straat voort te trekken. "Dat mensje heeft het ook al niet gemakkelijk", zegt Schut. "Het is voor en hoop mensen moeilijk om aan de kost te komen". Terwijl wij zo door het besneeuwde landschap van Wieringen lopen, zegt Schut: "Ik zou je nog een vervolg geven op mijn levensbeschrijving. Als je het leuk vindt kan ik je al wandelend er nog wel iets over vertellen". "Heel graag", zeg ik. "Ik vind het altijd interessant om een ander zijn verhaal te horen vertellen." "Waar was ik de vorige keer ge bleven", vraagt Schut zich af. "U verhuisde in korte tijd een aan tal malen", weet ik mij te he rinneren. "Je hebt gelijk", zegt Schut. "Toen wij op de Belt 59 woonden was ik in de veronder stelling dat wij daar voorlopig wel zouden blijven wonen. Maar dat veranderde in zeer korte tijd. In het huis waar wij nu wo nen, woonde voorheen de fami lie Coumou. Coumou was net als ik technisch ambtenaar maar dan bij Rijkswaterstaat. Hij had dezelfde baan die ik nu heb. Dat betekent het toezicht hou den op alle Rijkswerken op Wieringen. In 1921 wordt alles wat op Wieringen in beheer is bij Rijks waterstaat overgedragen aan de Dienst der Zuiderzeewerken." De ambtswoning aan de Beltstraat rond 1920. Voor het huis onder meer de heer Coumou (met hoed). Bij de Hollebalg aangekomen steken we de betonnen rijksweg over. Even daarna slaan we de Hollebalgweg in die naar het Westerklief leidt. Het is toch nog kouder dan we aanvankelijk dach ten. We hebben echter beide een duffelse jas aan en een bontmuts op ons hoofd. Terwijl we zo voort wandelen, vervolgt Schut zijn verhaal. "Nou ik zal je vertellen, dat ik op een gegeven moment hoorde dat Coumou had gesolliciteerd. Hij wilde kennelijk wel eens wat anders. Hij had ook al een mooie tijd op Wieringen gewoond. Ik ben op een avond bij hem geweest om eens poolshoogte te nemen. Van hem hoorde ik de werkelijke reden van sollicitatie.Het stond hem tegen dat alle werken van Rijkswaterstaat overgingen naar de Zuiderzeewerken. Hij vertelde dat hij had gesolliciteerd naar een baan bij Rijkswaterstaat in Mid delburg. Op een gegeven moment opperde hij dat als hij de benoeming kreeg, ik misschien het werk wel van hem over kon nemen. Ik moet je eerlijk zeggen dat ik van die woorden een beetje schrok. "Ja maar collega Coumou," zei ik, "ik ben nog maar net op Wieringen. Ik heb weliswaar wat ervaring met het maken en onderhouden van waterkeringen en ook het aanleggen van wegen is mij niet geheel vreemd, maar dit is toch wel wat anders." "Ja, zegt ie, dat is wel zo, maar het zou een mooie kans voor je zijn om je wat verder te ontplooien". "Ik zal je vertellen jonge vriend dat ik enigszins beduusd naar huis ging. Thuis vertelde ik aan mijn vrouw wat Coumou had voorgesteld, 's Nachts kon ik er eerst niet van slapen maar later zag ik in dat het een grote uitdaging voor mij zou zijn. De volgende dag toen ik naar mijn werk ging legde ik het aan mijn superieur voor. Die nam het positief op en adviseerde mij meteen een brief naar de Hoofddirectie in Den Haag te Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16e jaargang nr. 4 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 11