- 128 - Om zijn woordenstroom te onderbreken vroeg ik: "Wat was het eerste werk hier voor u op Wie- ringen?" "Nou..." begon hij, "maar laten we eerst even een wijntje nemen". Zijn vrouw stond al op en haalde een fles rode wijn uit de buffetkast. "Kan ik je dienen met een glaasje van dit edele vocht?", vroeg mijn gastheer. Hoewel ik geen lief hebber van alcohol ben, accepteerde ik toch zijn aanbod. Onder het schenken vonkte de wijn in het lamplicht. Ik hoorde dat de wind meer en meer aanhaalde. Het gierde in de schoorsteen. De vlam men in de kachel laaiden af en toe hoog op. "Ik ben blij dat het gister springtij was. Het waait nu nog harder dan toen wij gister in het peil schaalhuisje zaten," zei Schut. "Jan Tijsen, de havenmeester, is hier gisteravond nog even geweest. Hij vertelde dat het water bij de Quarantaine tot op de kant heeft gestaan. Het liep zelfs af en toe de weg op. Gelukkig is het goed afgelopen." Voordat Schut verder ging stak hij een nieuwe sigaar op en ik stopte nog maar eens een pijp. Spoedig zaten we weer te dampen als een stoombaggermo- len. "Tjaaa...!!! Mijn eerste werk hier. De voorbereidingen voor de aanleg van de Korte Afsluitdijk waren net begonnen. Dat voorwerk bestond uit het maken van beteugelingdammen. Dammen die moesten bewerkstelligen dat de getijstroom door de geulen zou worden afgeremd. Er waren twee geulen. De westelijke geul, zeg maar, aan de kant van de vaste wal en een kleine oostelijke geul nabij het eiland. De westelijke geul was met zo'n 11 meter onder N.A.P. het diepst. Met het beteu gelen van die diepe geul is van alles misgegaan. Dat heeft een enorme hoop geld gekost. Ik zal je dat nog wel eens vertellen. Het is een hoofdstuk apart moet je maar rekenen. Hoe dan ook, de directie heeft door schade en schande er een hoop van geleerd. Je moet het zo zien, het aanleggen van de Korte Afsluitdijk was een soort generale repetitie voordat ze met het grote werk tussen Friesland en Wieringen begonnen. Ik moet je zeggen dat ik een enorme hoeveelheid ervaring met dat aanleggen van die Korte Afsluitdijk heb opgedaan. Prachtig werk!! Wacht even, jonge vriend! Ik begeef me nu op een zijspoor. Ik was bezig met mijn levensverhaal tot nu toe te vertellen! Het verblijf op de "Bever 1" heeft niet zo lang geduurd. Na een paar weken konden we het huis aan de Beltstraat 53* betrekken. Kort daarna weer verhuisd naar nummer 59 in dezelfde straat. Hier zouden we voorlopig wel blijven wonen. Edoch... het kan verkeren. Ach ja, ik weet het nog goed. Het was toen begin 1921 en er lag, net als nu, ook veel sneeuw". Schut keek peinzend voor zich uit. Even later stond hij op en zei: "Als je het goed vindt wil ik het hier voorlopig bij laten. Ik moet morgen vroeg op en jij moet proberen je kosthuis in deze besneeuwde wereld terug te vin den." Schut liet me uit. Met een "welterusten" nam ik afscheid van hem. Het sneeuwde gelukkig niet meer, maar de harde de wind blies de gevallen sneeuw hoog op. De straten waren nog moeilijker begaanbaar dan eerder die avond. De lucht was echter wat opgeklaard en een bleke maan deed haar best om haar licht op het besneeuwde dorp te laten schijnen.Eindelijk thuis gekomen zag ik dat alles donker was. Mijn hospita was waarschijnlijk al naar bed. Zoals gewoonlijk was de achter deur los en een tien minuten later lag ik ook onder de wol. De zaterdag daarop besloot ik een wandeling door het besneeuwde landschap te maken. Het was prachtig zonnig weer en het vroor licht. De dagen daarvoor had ik veel moeite moeten doen om op mijn werk in Den Oever te komen. Het fietspad naast de rijksweg was onbegaanbaar. Ik liep dan ook meestal in een rijspoor op de weg zelf. Dat liep het beste en verkeer was er maar heel weinig, 's Morgens ging ik om half zeven de deur uit om acht uur op het kantoor te zijn. Langs het huis van de familie Schut lopend wordt er op het raam van de kantoorkamer geklopt. Ik houd mijn pas in en kijk wie daar klopt. Achter het raam staat de opzichter en zwaait naar mij. Hij Het (oude) Gemeentehuis van Brummen. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16e jaargang nr. 4 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 10