- 67 - kon er ook wat van, maar liet uiteindelijk het militaire vak prevaleren. In het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie te Den Haag is een overzicht te vinden van het werk van een vrouwelijke Van der Speek Obreen, Jacoba Johanna Adriana Ottolina 1839-1865. Daar wordt trouwens ook het oeuvre van onze notaris gedocumenteerd. Hendrik werd kunstenaar noch militair. Het laatste beroep nog een beetje, want via de dienstplicht werd hij uiteindelijk reservekapitein bij het Nederlandse leger en vertrouwensman van de Bijzondere Vrijwillige Landstorm. In de eerste tijd van de bezetting was hij verder nog commandant van de Luchtwacht in een rayon van Noord-Holland waar ook Wieringen onder viel. Nadat hij diverse keren was afgewezen voor de opleiding tot beroepsofficier maakte zijn vader de definitieve beroepskeuze voor hem. Hendrik moest hem maar opvolgen als notaris. Financieel was dat geen eenvoudige zaak. Vader Obreen kon dat niet betalen, die bleek zelfs geen pensioenverzekering voor zijn vrouw te hebben gesloten, Hendrik moest haar later tot haar dood toe financieel ondersteunen. Meer dan 30 jaar heeft hij haar een maandgeld over gemaakt. In die tijd kon je via een dure en zware opleiding door het afleggen van staatsexa mens notaris worden. Hendrik vond echter een 'weldoener' in mr. Zwaardemaker uit Bussum, een familievriend, die zijn studie betaalde (ove rigens later door hem tot op de cent terugbe taald). Hij was kandidaat notaris bij het Amsterdamse kantoor J.R Smits en F.H. v/d Helm toen vader Obreen, die naast het Wieringer notariaat ook lange tijd gemeenteraadslid en wethouder was geweest, in 1915 overleed. De Wieringer gemeenschap kwam in actie om het notariaat in handen van de familie Obreen te houden. Meester Windsma gaf onderwijs op Wie- ringen van ca. 1913-1930. Aanvankelijk op de lagere school te Wes- terland, waar ook zijn vrouw nog voor de klas stond toen ze hem wegens dienstplicht verving, later in Hippolytushoef. Op de lagere school in Hippolytushoef bij meester van 't Hof heeft hij les gegeven tot zijn vertrek in 1930 naar Den Helder waar hij uiteindelijk hoofd van school 6 werd. Meester Windsma had o. a. de akte schoon schrijven. Vanwege zijn mooie handschrift kwam hij in contact met notaris Obreen, voor wie hij jarenlang aktes heeft geschre ven. Portret van meester Rein Windsma (1892-1968) Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16c jaargang nr. 3 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 9