ter trouwde een majoor van het Nederlandsch Oostindische leger. Hendriks jongste broer Piet zou het uiteindelijk tot kolonel van de Generale Staf schoppen. Tot de weinige luxe die de kinderen meekregen behoorden hun voornamen: onze notaris H.P.D.J., broer Piet P.G.C.A. (genoemd naar zijn overleden broertje), zus Nelly N.H.G.J. en de beide andere zusters G.H.C.J. en H.G.C.H. Gevoegd bij de indrukwekkende achternaam gaf dit een deftige indruk. De familienaam is van een eenvoudige van der Spek (al of niet met 'c') geëvolueerd door toevoe ging van de naam Obreen; een wel meer toegepast gebruik uit vroegere tijden. Om de naam van aan getrouwde familie levend te houden. Of om meer indruk te maken, wie zal het zeggen. De naam Obreen is een verbastering van O'Brien, de clan die afstamt van het Ierse koningshuis. Uit deze clan werden ten tijde van het roemruchte British Empire diverse leden benoemd tot gouverneur van exotische oorden als de Fiji eilanden, Barbados, de Seychellen en Jamaica. Al in de 16e eeuw komt er een Daniël O'Brien uit Ierland om zich blijvend in Nederland te vestigen. De notaris tekende vaak de personen die hij ambtshalve ontmoette. Hier het portret van R. Meeuwissen, ont vanger der registratie te Den Helder. In 1938 was Obreen als oudste van der Speek Obreen gast op een familiereünie van de O'Briens in Londen. Er is een foto waar op onze notaris staat, samen met o.a. de gast heer en -vrouw, Lord en Lady O'Brien (een dochter van de onderkoning van het toenma lige Brits-Indië). Lord en Lady O'Brien bewoonden Dromoland Castle, gebouwd in de 16e eeuw bij Limerick, noordelijk van Shannon Airport. Sinds 1962 is het kasteel een luxe hotel. Voorwaar een indrukwekken de afstamming. En de familie Van der Speek Obreen was er trots op. Vader H.A.J. van der Speek Obreen trouwt dus met de Wieringse Neeltje de Jong. En alsof het besmettelijk is, ze noemt zich al gauw Takes de Jong. Onze hoofdpersoon, zoon Hendrik, trouwt later met Aaltje Dirks, beter bekend als Aaltje Feikes Dirks. What's in a name! Onbekende Onze notaris had het vak dus niet uit roeping gekozen. Hij wilde beroepsofficier worden, net als broer Piet. Of misschien wel kunst schilder. Dat was een talent die meer in de familie voorkwam. Vader Obreen tekende al leuke portretten in zijn vrije tijd. Broer Piet - 66 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16e jaargang nr. 3 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 8