OOFDSTUK 1 - 65 - Familieachtergronden Hendrik Pieter Daniël Johan van der Speek Obreen was geen notaris uit roeping, maar bij gebrek aan beter. Hij werd op 28 augustus 1888 geboren in Hippolytushoef als zoon van notaris H.A.J. van der Speek Obreen en N. de Jong. Een echte Wieringer dus, al zou je dat aan de familienaam niet zeggen. De familie stamt oorspronkelijk uit de Zaanstreek waar de naam al in de Gouden Eeuw voorkomt. Het was een geslacht van scheepsbouwers, die b.v. tsaar Peter de Grote het ambacht hebben geleerd. De notaris bewaarde trots een beker, medaille en gravure door de grote Rus aan de familie geschonken als dankbetuiging voor de verkregen kennis. De Wieringer tak van de familie vindt zijn oor sprong in Willemsoord (Den Helder) waar in de 19e eeuw ene Hendrik Adriaan van der Speek Obreen hoofdingenieur is bij de Koninklijke Nederlandse Marine. In 1839 verschijnt van KACHEL 1 Had de notaris in 1940 maar geen fornuis over compleet gehad, dan was de geschiedenis mis schien anders afgelopen. Maar hij had nu een maal die kachel die in de weg stond. Hij bood het te koop aan. En zo kwam het dat op zekere dag in de winter van 1940 een Duitse militair aan de deur stond, die het wilde kopen voor de Ortskommandant van Oosterland. Het klikte tussen de partijen, de koop werd geslo ten. Het klikte zelfs zo dat de bezoeker terug kwam. En met hem de Ortskommandant zelf. Het werden huisvrienden. Aan het isolement van de familie Obreen, waarin ze sinds het uitbreken van de oorlog zaten, was een eind gekomen. De notaris was begonnen aan zijn vrije val naar de ondergang. In feite was die weg naar de afgrond echter al in de twintiger jaren ingezet. zijn hand een boek: "SCHEEPSBOUW, aanleiding tot de kennis van het beschouwend gedeelte der scheepsbouwkunde) een hand- en leerboek, met platen en tabellen) gevolgd door: "Onderzoekingen betrekking hebbend op buitenlandse houtsoorten" over de meest geschikte houtsoorten voor de scheepsbouw." Via deze Hendrik Adri aan vestigt zich in 1885 H.A.J. van der Speek Obreen als notaris op Wieringen. Het is de vader van de hoofdper soon. Dat notariaat was in die tijd geen vetpot, zeker niet toen er uitein delijk 6 kinderen werden geboren. Eén kind over leed snel na de geboor te. Het ligt op Zand- buren begraven in het familiegraf. De kinderen hebben niet veel luxe gekend. Wel kwamen ze allemaal goed terecht. Nieuwbouw van de notariswoning aan de Mekkenstuinweg. Zo volgde een dochter haar man naar Ned. Oost Indië, die employé was bij de N.V. Algemeene Verzekeringsmij "De Atlas" in Bandoeng op Java. Een andere dochter werd inspecteur bij de Amsterdamse politie. De derde doch- Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16e jaargang nr. 3 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 7