- 114- Mei 1945 voor het postkantoor: de ondergrondse in de nieuwe rol van Binnenlandse strijdkrachten (BS). Volgens BS- man ArieWestra zou de bezoeker Ale Bouma, één van de kopstukken van het district kunnen zijn. Tot een radicale vernieuwing van het politieke en maatschappelijke leven leidde dat niet op Wie- ringen. Nergens in de Nederlandse samenleving kwam het zover. In kringen van het verzet bleef men hier lang verbitterd over. Had men al die jaren zijn leven gewaagd voor een herstel van die rotte vooroorlogse samenleving? In de voorlopige gemeenteraad van 13 juni 1946 houdt gemeenteraadslid Niemeijer, in de oorlog een uitstekende vervalser van identiteitspapieren een verbitterd betoog tegen de eventuele terug keer van Geertje Bosker en haar man respectievelijk reserve- c.q. ontvanger in hun vroegere positie. (Zij oefenden deze bijbaan samen aan huis uit, waar ook een gemeentekluis stond.) Haar man was tevens uitvoerder en zand- en grindhandelaar. Dat heeft tot ongerustheid, ja zelfs misnoegen in brede kring gewekt. Want het is bekend dat daar voor een actie gaande is. Niemeijer: "Nu onderschatte men deze actie niet want we weten allen dat de zuivering en berechting van politieke delinquenten tot dusver, zacht uitgedrukt, wel het één en ander te wenschen heeft overgelaten. Men hoort thans stemmen opgaan dat de zaak der politieke delinquenten ruim en vergevingsgezind moeten bezien. Mijnheer de voorzitter, ik kan dat volkomen onderschrijven, mits deze gedachte niet voortkomt uit minach ting van de eisch der gerechtigheid en mits men daaruit niet de conclusie trekt dat misschien in oude betrek kingen moeten worden hersteld, waarin ze in het uur dat er op hen gerekend moest kunnen worden schrome lijk tekort zijn geschoten. En dat toch is met deze ambtenaren zonder twijfel het geval. In een tijd van nood en verdrukking toen de regeering verjaagd, het land geplunderd en onze rechten onder de Duitsche laars werden vertreden, hebben deze dienaren der publieke zaak zich niet ontzien te heulen met den overweldiger en in woord en daad propaganda te maken voor een systeem van barbarisme en huichelarij, dat ons onaf hankelijke volksbestaan trachtte te vernietigen en ons geestelijk en cultureel leven op een middeleeuws peil terug te zetten. In een tijd dat als gevolg van den druk der overweldiger de nationale geschillen wegvielen en er een eenheid groeide waarin de besten van ons volk voorgingen en vaak in het concentratiekamp en voor Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16e jaargang nr. 3 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 56