- 113 - kere tijd. Op Zandburen kwamen mensen aan de deur om naar Anna te vragen. Was dat uit medeleven of iets anders? Wie kon je vertrouwen? Maar Anna overleefde 2 jaar in anonimiteit. Direct na de capitulatie werd ze door collega Kooiman naar Wieringen teruggehaald in een door de Binnenlandse Strijdkrachten gevorderde auto, met speciale benzinebonnen. Voor de tocht over de Afsluitdijk was speciale toestemming nodig van de Canadezen, die gebruikten de dijk voor afvoer van de verslagen Duitse troepen. Ze passeerden eindeloze colonnes moegestreden Duitse soldaten die naar het oosten sjokten, een onzekere toekomst tegemoet. Voor Anna zou die toekomst heel wat zonniger blijken te zijn, zoals in het begin van dit verhaal al verteld. Haar collega en chauffeur zou de vaste begeleider in haar verdere leven worden. Deze geschiedenis was nagenoeg in het vergeetboek geraakt. Zus Miep de Visser-Geusebroek is er geluk kig nog om er van te getuigen. Zo jong als ze was, 11 jaar bij het uitbreken van de oorlog, werd ook zij voor het illegale werk ingezet. Zij en Ina Noorden vervoerden pakketjes op de fiets naar de Wieringermeer. Soms bleken er later wapens in te hebben gezeten. Men ging er van uit dat de Duitsers jonge kinderen over het hoofd zouden zien. En dat gebeurde! Ze kwam bij de Noordens aan huis. Ze moest zich stiekem bij de achterdeur melden. Het huis zat vol onderduikers weet ze nog. Toen er lange tijd geen kraanwater was had Noorden een geheime bergplaats in de stortbak van de WC. Ze herinnert zich ook nog de samenwerking van de Wieringer ondergrondse met het klooster van Niedorp. Anna Kooiman-Geusebroek overleed op 66-jarige leeftijd in Castricum. Mei 1945: Canadese bevrijders in Hippolytushoef. Na een interim-burgemeesterschap door L. Noorden, kwam Kolff terug op zijn standplaats. In een ambulance, met zijn vrouw in de rol van slachtoffer. "Je moest soms improviseren want regulier ver voer was er nog nauwelijks," vertelt zijn dochter.) De oude gezagsverhoudingen, dat was niet naar de zin van iedereen en zeker niet van het voormali ge verzet. Eén van de eerste daden van burgemeester Kolff was het verzoek van het verzet, om een 77-jarige wethouder, die door zijn aanblijven gedurende de bezetting, het vertrouwen van de illega liteit niet genoot, tot het nemen van ontslag te bewegen. En weg was de wethouder die sinds 6 sep tember 1927 in de raad had gezeten. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16e jaargang nr. 3 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 55