MIUTfllR I GtZüS? J 0 - 110 - In zijn Herinneringen aan Fort Erfprins beschrijft Cees Labohm hoe de sociaal slimste gevangenen werkzaamheden organiseerden vanuit hun eigen beroep. Meestal geen lichamelijk zwaar werk b.v. een kantoor baan. Obreen, we hadden het kunnen raden, was niet zo'n sociale slimmerik. Een oude Wieringer heeft hem met een schop in de weer gezien bij de ruilverkaveling. De ultieme vernedering waarschijnlijk voor deze trotse man: eenvoudig handwerk op zijn geliefde eiland. Hij heeft het overigens niet slecht gedaan. Op 20-12-1947 bericht de kampcommandant van Erfprins aan de secretaris van het Tribunaal Alkmaar dat Obreen gedurende zijn verblijf aldaar zich steeds correct volgens de kampreglementen gedragen heeft. "De hem opgedragen werkzaamheden op het ruilverkavelingproject te Wieringen heeft hij zeer tot tevredenheid der kampleiding verrichtaldus de commandant. Vernieuwing of restauratie? Chaos, chroniqueur uit de eerste hand Pennings weet er in zijn meteen na de oorlog verschenen boek "In eerste versnellingover mee te praten: "Om het raadhuis van ons rustige dorp zoemde het weldra van gezagsdra gers, als bijen om een bijenkorf... Hoge, lage, versierd met de distinctieven van hun rang, geaffaireerd en zenuwachtig, zoals mensen zijn die plotseling verdwaald zijn in een ambt. Auto's rijden af en aan. Vanwaar plotseling al die auto 's? Ze blijken gevorderd te zijn van de burgers die jarenlang hun wagens hebben weten te verbergen voor de vijand. Nu raken deze hun kost baar bezit kwijt aan de B.S., die er in ronddavert dat wij, in onze versjo- felde burgerpakjes ervoor moeten wegvluchten als verschrikte vogels voor een kat". De B.S. op Wieringen beantwoordde wel een beetje aan dit beeld. In "Wieringen in de oorlog" vertelt mevrouw M. Tijsen-Rosien: "In de woning van notaris Obreen was een afdeling van de BS gehuisvest. Op een gegeven moment liep mijn man langs dat huis. Een aantal personen hield in de tuin schietoefeningen. Dat één en ander niet volgens de regels ging bleek toen mijn man kreupel thuiskwam. Hij had een wond aan zijn voet, die erg bloedde! Er was per ongeluk in zijn been geschoten Door dit soort optreden wilden weldra sommige Wieringers niets meer weten van de BS. Aan de chaos en willekeur van net na de bevrijding werd een eind gemaakt door het bestuur van Wieringen op te dragen aan de militai ren. Het zg. Militaire Gezag (M.G.) Wieringen viel onder het M.G. Den Helder onder bevel van kapitein Winter. Voor Wieringen was de heer Huizing de chef, die kantoor hield aan de Mekkenstuinweg tegenover het notarishuis. Het was de woning van een gearresteerde NSB-er. De belangrijkste opdracht aan het Militair Gezag is orde handhaving en te voorkomen dat het recht in eigen handen wordt genomen, ook tegen collaborateurs. In het notarishuis werd het gezin van de Wieringer B.S. chef, luitenant Westerhoven ondergebracht. De Wieringer B.S.-organisatie ging, na een korte tussenstop op het postkantoor, naar een van een NSB'er gevorderd huis aan de Gemeenelandsweg. Eind 1945 waren de oude getrouwe gezagsverhoudingen hersteld. Waarom 3 Er is geen ogenblik te verliezen! Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16e jaargang nr. 3 - 2004 Moor de Regering zü'i la tónden een gróót aantal wet telijke maatregelen getroffen om onmiddellijk na de bevrij ding weer orde uit de chaos 'te scheppen. Daarbij zijn Koninklijke Be sluiten voor de Zuivering, de Bestuursvoorziening, de Prijs- j controle de Arbeidsvoor- waarden eta honderd andere belangrijke en dringende kwesties. Wie moet nu al die maatrege len dadelijk gaan uitvoeren? j De burgerlijke autoriteiten moeten niet alleen zelf nog gezuiverd en gereorganiseerd worden, maar moeten zich bovendien in deze ingewik kelde materie inwerken. Nederland heeft, geen tijd om daarop té wachten. Er is im mers geen ogenblik te verlie zen. Daarom is de uitvoering van de zogenaamde Herstel wetgeving in de aanvang voor een belangrijk deel toe vertrouwd aan het Militair Gezag. - A Wie er meer van weten wil 1 leze de kosteloze brochure: „Wie is er de baa3 en waar om" Publicatie Sectie Voorlichting Militair Gezag.

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 52