- 109 - Amstelmeer gedumpt. Wat ze wel vonden: een NSB uniformjasje, een NSB speld en NSB spaar- busjes. En een naaktportret van mevrouw, waarover ze zich uitbundig hebben vermaakt. Meteen werd een bevel tot opsporing het land ingestuurd met als tekst: Lid NSB. Doorlopend nauw contact met Duitse Wehrmacht. 31-8-1941: razzia gehouden in openbare instellingen op speldjes en oranje, kleding vernield enz. Hij heeft wapens en trotyl in huis. Is bij de Duitsers bekend als zg. "Feuerstelle". Zeer gevaarlijk individu. Heeft vele personen verraden en de bevolking geter roriseerd. Met pistool op iemand geschoten. Mensen aangebracht aan Arbeidsbureau te Alkmaar". Interessant is de opmerking van de wachtmeester in zijn opsporingsbevel dat de notaris veel dun ner is dan op de bijgevoegde foto. Inderdaad, hij was met velen solidair geweest in de honger. Het was een aanklacht waar veel op af te dingen viel, vooral op het pistool schieten, maar een product van de chaos en willekeur uit die tijd. De notaris werd door ditWieringer opsporingsbevel meteen als een topcrimineel in eenzame opsluiting genomen in de gevangenis Weteringschans in Amster dam. Tien maanden heeft hij daar doorgebracht en tengevolge van de behandeling en slechte voe ding hongeroedeem opgelopen. Maar ja, er was schaarste, en waarom zou je zo'n landverrader wat gunnen. Letty's bericht tot opsporing uitWieringen loog er ook niet om: Deze weermachtshoer is lid van de NSB en vermoedelijk Gestapo spionne. Surveilleert en bespiedt de mensen dag en nacht. Heeft vele personen aangebracht. Zeer nauw contact met Duitsche Postenführer. Verhouding met Cdt. Zollgrenzschutz te Ewijcksluis Jürgen Hinrichsen. Heeft een kind van Duitse Posten führer Klatte, die als Cdt. Callantsoog Engelse piloten, die probeerden uit verongelukt vliegtuig aan land te komen voor de oogen van de burgers, die hen trachtten te redden, hun redding verhinderde, waardoor de piloten verdronken". Letty kwam in een opvangkamp in Noorwijkerhout terecht. Ze bleef er niet lang. Psychisch totaal aan het eind werd ze opgenomen in een Leids ziekenhuis. Later zat ze in de strafgevangenis in Scheveningen en een hele tijd in het vrouwenkamp Weesp. Zij zei na haar vrijlating te lijden te heb ben gehad van ernstige sexuele intimidatie en verkrachting. Haar vader voltooide zijn lange mars langs de gevangenissen na de Weteringschans en het Oranje hotel in Scheveningen via kamp Westerbork tenslotte in 1947 op Fort Erfprins in Den Helder. Dwangarbeid op Fort Erfprins Op Fort Erfprins, een vroeger marinekamp, waren veel Wieringers hem al voorgegaan. En de ironie van het lot wilde dat ze daar soms ook door Wieringers werden bewaakt. Arie Westra was één van de bewakers. Hij begeleidde groepen gevangenen naar hun dagelijkse klussen in Den Helder, waar ze schoonmaakwerk moesten verrichten. Of naar de Wieringermeer om aardappels te rooien. Of terug naar Wieringen om als grondwerker in de opnieuw aangepakte ruilverkaveling te werken. In de ruilverkavelingscommissie troffen twee voormalige kampgenoten uit St. Michielsgestel elkaar weer. Albert Huizing, na mei 1945 tijdelijk vertegenwoordiger op Wieringen van het Militair Gezag, was nu weer bedrijfsleider van de Grontmij, de aannemer van het verkavelingproject. Kampgenoot Kolff was weer burgemeester en als zodanig voorzitter van de commissie. Huizing deelt in één van de vergaderingen mee dat vanuit Fort Erfprins 400 dwangarbeiders zullen komen o.a. om te wer ken aan wegverharding. Huizing heeft daarvoor bij Fort Erfjprins besteld: 8000 m3 geklopt puin tegen 8,per m3 4000 m3 vlaksteen tegen 5,per m3 1600 m3 uitgezeefd fijn puin tegen 5,50 per m3 franco wal te De Haukes of op nader aan te wijzen losplaatsen. HetWieringer wegennet versterkt met puin uit het kapotgeschoten Den Helder! Eén van die 400 dwangarbeiders was ex-notaris Obreen. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16e jaargang nr. 3 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 51