- 107 - .Mei 7 945: Erepoort in Den Oever. Westerhoven verloopt naar wens. Zij krijgen alle gewenste inlichtingen, lijsten met te arresteren personen zijn door het verzet van tevoren opgesteld, de Duitse sterkte en hun posities worden doorgenomen. Eén van de uit de tussen de Duitse troepen uitgepikte oorlogsmisdadigers was het Scheermes. Hij ging op transport naar de gevangenis in Rotterdam waar de ergste gevallen apart werden gehou den. De Rotterdamse agent van politie Plekker zou hem daar zijn eerste verhoor afnemen over het lot van neef Maarten Snoodijk. En daar gingen ze, de verslagen Duitsers per boot of, met duizenden marcherend de Afsluitdijk over. En weer is de historicus bewonderend over de trots van de Duitsers: "Zij die in Den Oever in schepen werden afgevoerd scheurden emblemen en onderscheiding uit schaamte van de borst en lieten ze achter op de kade". Maar ze hielden het hoofd omhoog en ze zongen: "Over 10 jaar zullen we terug zijn en dan voorgoed". Onder de vertrekkenden bevond zich Klatte, de vroegere Postenführer van Oosterland en de eerste geliefde van Letty. Het Scheermes zag hem tussen de gevangenen in de verzamelplaats in Den Oever. Vandaar moet hij naar het concentratiekamp Papenburg in Duitsland zijn vervoerd, daar loopt zijn spoor dood. Een ander die op het punt staat Wieringen te verlaten is Obreen. Op 7 mei wandelt hij nog wat in het Rozenlaantje bij zijn huis. Nog een laatste sigaar van Koos Visser rookt hij op, nadenkend wat hem te doen staat. Hij wil niet opnieuw, net als in 1940, de schande van een arrestatie op zijn geboortegrond beleven. En net voordat de arrestatieteams van de ondergrondse beginnen ver dwijnt Obreen. Hij vlucht samen met zijn dochter en het echtpaar Visser. Per fiets verlaten ze nach telijk Wieringen, de her en der uitgezette wachtposten mijdend. Obreen en Letty gaan naar Lisse, waar Obreen's moeder woont. De zieke notarisvrouw wordt met Letty's zoontje bij familie in Westerland ondergebracht. Op de radio horen vader en dochter Obreen de opdracht van het Militair Gezag dat collaborateurs zich bij de politie moeten aangeven. En dat doen ze. Op 8 mei 1945 worden ze op het politiebureau in Lisse aangehouden. Op 21 mei 1945 wordt Obreen op transport gesteld naar het kamp St. Bavo te Noorwijkerhout. Letty begint haar lange mars langs de gevangenkampen op de verzamelplaats aan de van Alkemadelaan in Den Haag. De bezittingen van de notaris worden in beslag genomen en opgeslagen in Den Oever. In zijn villa komt achtereenvolgens de BS, de distributiedienst en de gemeente. De opgezette dieren uit zijn schildersatelier worden op de Wieringer scholen voor onderwijs gebruikt. frcrfti/KA v/y h/r/r//, Aa-wif! Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16e jaargang nr. 3 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 49