OOFDSTUK 6 Bevrijding Op 5 mei 1945 wordt de Duitse capitulatie een feit. InWageningen neemt de Canadese generaal Foulkes het gezag over. Prins Bernhard is er als hoofd van de Binnenlandse Strijdkrachten bij. Wieringen moest nog even op de bevrijding wachten. Op 8 mei trekt het Brits/Canadese bevrijdingsleger Noord-Holland binnen. Ze komen vanuit Gelderland en trekken via de lijn Amersfoort, Hilversum, Amsterdam, Alkmaar naar Den Oever. Het leger bestaat uit het Engelse 3e Regiment Royal Artillery onder bevel van het 5e Canadian Medium Regiment. Eén van de militairen heeft zijn herinneringen in dagboekvorm bijgehouden. Hij beschrijft de hon ger en ellende op de gezichten van de stadsmensen na de laatste hongerwinter. Maar ook de vreug de. Sterke mannen die huilen van blijdschap. Vrouwen, jong en oud, die zich naar voren dringen om de soldaten aan te raken en te verwelkomen. Hij kan niet ophouden over de geur van de bloe men die ze krijgen, de tulpen, de narcissen, bij duizenden op de weg gestrooid om de bevrijders te eren. Hij beschrijft ook de hysterie, de frustratie van het onderdrukte volk dat nauwelijks te beteu gelen valt. Wraak op de vijand, wraak op de collaborateurs. Maar één van de taken van de regimenten was nu juist om orde en gezag te herstellen. De eerste taak van de Canadezen was om de verslagen Duitsers te ontwapenen en de bokken van de schapen te scheiden. Politieke delinquenten en oorlogsmisdadigers en zeker de SS-ers van het reguliere Duitse leger te scheiden. Tenslotte moesten ze de Duitse strijdkrachten evacueren naar het "Vater- land". Om dit goed te laten verlopen werd contact opgenomen met de bevelhebber van de plaatselijke on dergrondse. In Hippolytushoef was dat luitenant Westerhoven. Ze zijn op 8 mei bovengronds ge komen. Ze dra gen een helm en een provisorisch uniform of over all. Een oranje band om de arm. Ze hebben een wapen: een revol ver of een vreemd wapen dat "sten- gun" werd ge noemd. Het was voor de 2 regimenten een hachelijke taak om de 140.000 Duitse soldaten te ontwapenen. De Duitsers had den zware wapens en waren getalsmatig veel sterker dan de geallieerden. Maar de Duitse bevelheb ber generaal Blaskowitsch had tot capitulatie besloten. En de Engelse geschiedschrijver kan zijn bewondering niet onderdrukken voor de Duitse mentaliteit, die tot in het uiterste gehoorzaam is en gedisciplineerd aan zijn meester. De avond van de 8e mei komen ze op Wieringen aan, houden een snelle verkenning, en zetten wachtposten uit. Het contact en de samenwerking met de Wieringer ondergrondse via luitenant Mei 1945: Duitse troepen op terugtocht. - 106- Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16e jaargang nr. 3 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 48