- 103 - "Eenmaal heeft hij zelfs een boot met roeiriemen meegenomen naar de Wieringermeer"aldus het Scheermes, die hem van sabotage en verzetsactiviteiten verdacht. Op 26 april 1945 werd Snoodijk gearresteerd wegens verdenking van het weghalen van springla dingen onder de brug van Van Ewijcksluis. Hij werd ondergebracht in het Duitse "Stutzpunkt" in Westerland waar het Scheermes hem verhoorde. Een paar uur later leidde hij hem met een onder geschikte naar de Betonweg, waar hij Snoodijk liet gaan. Enige meters genoot Snoodijk nog van de herwonnen vrijheid, toen werd hij van achteren door het Scheermes neergeschoten. Hij werd ano niem begraven in een mangat langs de weg. Het Scheermes was de rest van de avond wat onrustig en dronk een paar glazen cognac om te kalmeren. Maar doden went snel; kort daarvoor had hij ook de onderduikers Slagter en Kops in de Wieringermeer omgebracht. De volgende dag zei hij tegen Letty: "Die Sache ist erledigt, Du brauchst keinen Angst mehr zu haben". Het is onduidelijk in hoeverre zij het Scheermes heeft opgestookt om de fatale daad te begaan. Was hij de minnaar die zelfstandig handelde om zijn geliefde te beschermen, of was zij als Lady McBeth die haar man tot moordzucht aanzette? De verhoren die beiden na de bevrijding ondergingen zijn onderling tegenstrijdig. Het voor Letty meest belastende verhoor werd afgenomen door een oom van Maarten Snoodijk, politieagent in Rotterdam. Die was in actie gekomen na een brief van zijn zuster op Wieringen, de moeder van Maarten, te hebben gekregen. Deze man heeft Letty en het Scheermes diverse keren hardhandig verhoord. In het licht van die tijd is dat te begrijpen. Naar de maatstaven van het recht van nu moeten hier grote vraagtekens bij geplaatst worden. Een belanghebbende die een verdachte ver hoord, dat kan niet objectief zijn. Tijdens verhoor in augustus 1945 gaf Letty toe dat ze het Scheermes had geadviseerd Maarten dood te schieten en het lijk in zee te werpen of te begraven. Later herroept ze die verklaring, die vermoedelijk onder de nodige druk is afgelegd. Letty was in die tijd opgesloten in de Centrale Bewaarplaats Scheveningen. Ze was sterk mensenschuw geworden, kon zich moeilijk uiten, leed aan ernstige absentie. Naast haar geestelijke toestand had ze ook ernstig lichamelijk geleden. Onder geestelijke druk kon iedere bekentenis uit haar geperst worden. Uiteindelijk gaat men er van uit dat het Scheermes op persoonlijk initiatief heeft gehandeld zonder Letty's medeweten. Een berekenen de "passion-d'amour", zogezegd. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16e jaargang nr. 3 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 45