- 100 - van namen. Op deze Duitse officier werd ze al gauw verliefd. En ook daarin bood huize Visser uit komst. Hier kon Letta, zoals haar "geariseerde" naam nu werd, de liefde met Klatte consumeren, want ze durfde in het begin niet met hem thuis te komen. Je zou kunnen zeggen dat ze door haar uitsluiting min of meer in zijn armen werd gedreven. Ze stond in vuur en vlam. Een kleinkind van mw. Obreen kwam op een ochtend bij oma waar ook Klatte aan het ontbijt zat. Letty had een rood roosje naast zijn bordje gelegd! Of haar ouders de omgang wel goed vonden? "De notaris heeft nooit toestemming gegeven om met Klatte om te gaan", zou ze later verklaren, "maar hij heeft het ook niet verhinderd". Wat had de notaris er ook van moeten zeggen? Hij had zijn best gedaan zijn dochter de moeite des levens te besparen, maar was er slechts in geslaagd te voorkomen dat ze zich leerde voorbereiden op de verrassingen van het leven. Door moeders ziekte moest Letty in huis steeds meer taken overnemen. Ze bezocht de vergaderin gen van de NSB. Ze hield collectes voor Winterhulp. Propaganda maken deed ze niet. Ook wilde ze, ondanks herhaald aandringen van Geertje Bosker géén lid worden van de Nationaal Socia listische Vrouwenorganisatie, want ze was geen liefhebster van handwerken. Vertwijfeld was ze toen ze in verwachting raakte. Klatte wilde dat ze het weg liet halen. Maar door wie? "Dr. Beeker zou het zeker niet doen, en al helemaal niet voor haar", aldus Letty, verwijzend naar het verzet van dr. Beeker tegen de NSB. Het kind werd op 30 september 1941 geboren. Het was een jongetje; Heinz Hendrik werd hij genoemd. Het maakte haar in de ogen van de Wieringer bevolking nog vreemder. Letje sletje met een kind van een mof. De notaris had veel verdriet van deze schande. Misschien zou een andere vader zijn dochter en haar kind uit zijn huis gezet hebben. Hij offerde liever zijn naam nog verder op. Hij wilde immers zijn dochter altijd al beschermen tegen de boze buitenwereld. "Letty is Ehrenmutter geworden", verdedigde hij zijn dochter tegen de omgeving, geheel in stijl met de nazi-ideologie van bloed en ras. Ook in andere zin deed ze vreemd. Terwijl er al een avondklok was ingesteld (niemand mocht zich tussen 23.00 uur en 04.00 uur op straat begeven) wandelde zij met de Duitsers op patrouille, tot in de Wieringermeer waar ze o.a. getuige was van een liquidatie van twee onderduikers door het Scheermes, de latere Duitse commandant. "Het was mijn enige afleiding na een lange dag hard werken voor mijn zieke moeder", rechtvaardigde ze later haar nachtelijke wandelingen met de bezetters. Afleiding vond ze ook als tolk o.a. bij het hard handige verhoor van een gevangene van de Duitsers die van verzetsdaden werd verdacht. Eerste arrestatie Snoodijk Een van die wandelingen had verstrekkende gevolgen. Haar begeleider, de toenmalige Duitse commandant Rathjens vroeg haar waar Maarten Snoodijk woonde. Snoodijk luisterde naar de verboden Radio Oranje, praatte daar openlijk over in het dorp en dat was Rathjens ter ore gekomen. Letty wees het hem, waarop de Duitser langdurig aan het raam luisterde en het gerucht bevestigd kreeg. Snoodijk werd kort daarop gearresteerd en kreeg 10 maanden gevangenisstraf in het concentratiekamp Amersfoort. Dat was dus vooral veroor zaakt door zijn eigen loslippigheid, maar de Wieringers meen den dat Letty hem verraden had. Volgens Noorden was het niet de enige keer dat ze de Duitsers aanwijzingen gaf. Op een keer had hij haar telefoongesprek met de Duitsers afgeluisterd. Ze belde vanuit café Veltman waar de NSB vergaderde en vroeg de Duitsers een bepaalde persoon in de gaten te houden. R IJ W I E L E N WIERINGEN JUNCKER AGENT Briefembleem van rijwielhuis Maarten Snoodijk. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16e jaargang nr. 3 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 42