Volgens notaris Obreen hadden NSB-kinderen het wel degelijk zwaar te verduren.Dat is geen won der want volgens hem wordt op openbare en andere scholen een geest gekweekt die gericht is op lijdelijk verzet en tegenwerking, waardoor de jeugd wordt geïnspireerd tot daden als het verscheu ren van NSB-affiches. Gunstige uitzondering is volgens hem het hoofd van de katholieke school in Hippo die dan ook bloot staat aan de terreur van zijn kerkbestuur en op wiens buitendeur met krijt geschreven staat: "smerige NSB-er". Een onderwijzer op een andere school hield volgens Obreen onlangs in zijn klas een langdurige uit eenzetting over de betekenis van de woorden "mof" en "moffelen", op zodanige wijze, dat ieder kind kon begrijpen dat hij zinspeelde op de Duitsers. Eén meisje van de openbare lagere school werd lastiggevallen door een klasgenootje die haar de betekenis van het begrip "smerige NSB-er" verklaarde. En er was een meisje dat in haar mantel in de gang van dezelfde school een briefje vond, waarop Hitier op beledigende wijze was vermeld. En tenslotte meldt de notaris: "Ik heb een onderhoud gehad met den gemeenteambtenaar bij de distributie (c.q. werkverschaffing)wonen de Hoofdstraat 11. Deze had ten aanhoore van 2 personen gezegd tegen een lid van de Jeugdstorm, dat de W's nu wel verwijderd werden, maar dat die er vannacht toch weer opgeschilderd zouden worden! Ik heb hem er op gewezen (hij erkende zijn gezegde), dat iemand die van de Nieuwe Orde EET, verplicht was zijn steun daaraan te geven. Tevens wees ik hem erop, dat ik concludeerde, dat hij BLIJKBAAR wist wie er geschilderd had en hij in de gelegenheid zou worden gesteld zich hierover nader te verklaren". Obreen stelde zich met een leidinggevende "Kameraadske" in verbinding om haar te verzoeken de kwestie aan de "Posten- führer der Zollgrenzschutzpolizei" in Oosterland door te ge ven. Het betreffende Jeugdstormlid zal voortaan met nog schevere ogen zijn bekeken. Verraden door de notaris? In maart 1942 ontving Kees Boersen timmermap-aannemer aan de Koogerweg een oproep van het Gewestelijk Arbeids bureau Alkmaar, voor een lichamelijk onderzoek. Dit in ver band met een mogelijke tewerkstelling in Duits land. Boersen was heel verwonderd. Hij was de veertig al gepasseerd, de grens voor de Arbeits- einsatz. Bovendien was hij Cornelis Boersen (1902-1961) en... brandmeester op Wïerin- gen en vader van vijf kin deren. Boersen ging naar Alkmaar en op de afdeling Land bouwzaken vertelde hij over zijn omstandigheden. Daarop vroeg de ambtenaar hem of de oproep mogelijk een politieke achtergrond zou kunnen hebben, maar Boersen zei dat hij niet aan politiek deed. De ambtenaar, die hem gunstig gezind was, toonde daarop een briefje waarop stond; onderzoek in te stellen naar de werkzaamheden van C. Boersen, aanne mer, B. Zanstra, zich noemende architect, J. de Jong, zich noe- mende opzichter en C. Slikker, arbeider. Boersen kon niet zien ■■■zijn vrouw Alida Boersen-Numeijer wie het briefje had ondertekend. Maar omdat de term "zich (1903-1987). noemende" een notaris uitdrukking was kreeg hij de indruk dat het briefje van Obreen was. En herinnerde zich wat de notaris in 1940 had gedreigd! Direct na terugkomst heeft Boersen de ande re drie ingelicht die op hun beurt hun belangen gingen verdedigen in Alkmaar. -94- Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16e jaargang nr. 3 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 36