Befehl Bevel - 93 - Met zijn onbesuisdheid en gebrek aan mensenkennis had hij iedereen tegen zich ingenomen. Andermaal had de emotie gezegevierd over het verstand. Het jaar daarop werd het Koninginnedagfeest nog eens dunnetjes overgedaan. Dr. Beeker werd daarvan het slachtoffer. Hij werd in de loop van die 31e augustus opgepakt en naar het bureau van de beruchte Sicherheitsdienst aan de Euterpestraat in Amsterdam gevoerd. Oorzaak van zijn arres tatie: Hij had staan lachen bij een grote oranje W die op de muur van het postkantoor was geverfd. Hij werd daar stevig over aan de tand gevoeld wegens provocerend gedrag in het openbaar tegen de bezetter. Het liep met een sisser af. Daarna zijn er geen openlijke aanhankelijkheidsbetuigingen aan Oranje meer geweest. De bevol king kreeg het te druk met het pure eigen overleven en had daar de handen vol aan. NSB kinderen NSB-kinderen deden niet mee aan de Oranje feestvreugde, hoe oranjegezind de ouders voor de oorlog ook geweest waren. Sommigen liepen zelfs in een uniformpje van de Jeugdstorm, de jeugd vereniging van de NSB. Die kinderen hadden het niet gemakkelijk door de toenemende tegenstel lingen. Meester Jofriet meent in zijn "Mijn leven" dat het nog wel meeviel. "De NSB-kinderen gaven op school geen moeilijkheden, niet tegenover het personeel en niet tegenover de andere leerlingen, enkele kleine incidenten daargelaten. Toch wil ik nog twee gevallen vermelden, waaruit bleek, dat we voorzichtig dienden te zijn. Eens kwam een Duitse commandant van hier bij mij met de klacht, dat NSB-kinderen anders behan deld werden dan andere kinderen. Hij bleef bij zijn vage formulering, ondanks mijn aandringen, zei, dat het meer een waarschuwing was om voorzichtig te zijn, meende dat het kinderpraat was, door de ouders aangedikt. Maar een volgende keer moest hij de klacht zwart op wit hebben van de ouders om die door te zenden naar de Gestapo. Daar was hij ook voor aangesteld. Een ander geval was heel aardig. Kuiper kreeg om 9 uur van een leerling een door de Engelsen uitgegooide "Wervelwind" en stak dat krantje zonder er verder naar te kijken in zijn zak. Ongeveer een uur later kwam er een Duitser naar school, vroeg naar Kuiper en zei dat hij de "Wervelwind" kwam halen. Kuiper had hem echter zien komen en het boekje, het was in de zomer, onopgemerkt in de kachel gegooid, waar al enige uitreken blaadjes vertoefden. Het boekje werd uit de kachel gevist en mee genomen, nadat Kuiper het commentaar geleverd had, dat het wel prettig was als een jongen iemand zo'n boekje gaf en zijn zuster, die iets intiem was met de "Wehrmacht", het al bij voorbaat verteld had tegen de heren. Gelukkig had dit geval geen ernstige gevolgen, dankzij de verklaring van de Duitse soldaat tegen een marinecommandant uit Den Helder, die de volgende dag voor nader onderzoek kwam, dat hij direct na 9 uur in school was geweest en het boekje toen al in de kachel lag, zodat er niet in gelezen kon zijn". Auf Befehl der dcutschcn Wehrmacht haben sich alle Manner lm Alter von 1740 Jahren zum Arbcltseinsalz ra melden, J'ff* Hierzu begebeii sich alle Manner der Jahrgduge 100.3—1927 urn /..PTT Uhr mit der vorgeschriebcnen Ausrüstung auf die Strasse und warten vor ihrem Hause auf die Kommandos der deutschep Wehrmacht, die sie zu Sammelstcllen fiihren und weitere Anweisung geben wird. Alle Geschafte bleiben geschlossen. Die Betriebe rulien. Jeder Verkehr auf der Strasse ist streng verboten. Auch Frauen und Kinder mussen bis zur Beendigung der Aktion in den Hauscrn bleiben. Die Manner der genannten Jahrgange, die bei der anscbllcssend stattfindenden Durchkammung der Ortschaft noch im Hause ange- troffen werden, werden bestraft unter Riickgriff auf Ihr Privateigen- tum und Vcrschickung in besondere Arbeitslager. Der Versuch unterzutauchcn zieht schwerste Massnahmen gegen die Familienangehörlgen nach sich. Im Falie spalcrer Ergreiftmg wird der Untertaucher wegen Sabotage von Massnahmen der deulachen Wehrmacht vor ein Militargericht gestellt. Auch die Bcsitier von Freistcllungsauswencii slnd vcrpfllchtet, sich auf die Slrassc zu bcgeben und auf der Summelstelle zo melden. Die Familie ist verpflichtet unaufgefordert dem Durchkamm-Kom- mando der Ver blei fc der abwcser.ien mannlichen Fatnllienangehö- rigen der Jahrgange 19051927 zu melden. Unterlassung zieht strengste Bestrafung nach sich. Fr^ihp.)- T Op bevel der Duitsche Weermacht moeten zich alle mannen In den leeftijd van 17 lot 10 jaar voor arbeidsinzet melden. Uiertoe hegeven zlrh alle mannen van de jaargangen I9G5—1927 om Y..j0uur met de voorgeschreven uitrusting op straat en wachten voor hun huis op de commando's der Duitsche Weermacht, die hen naar verzamelplaatsen zal brengen en verdere instructies zal geven. Alle zaken blijven gesloten. De bedrijven liggen stil. Elk verkeer op straat is streng verboden. Ook vrouwen en kinderen moeten tot de beëindiging der actie in huls blijven. De mannen van de genoemde jaargangen, die bij het daarna plaats vindende doorkaromen der woonplaats nog in huis worden aange troffen, worden bestraft met confiscatie van hun privé bezit en ver zending naar speciale arbeidskampen. Een poging om onder te duiken heeft zeer strenge maatregelen tegen de familieleden ten gevolge. In het geval, dat de onderduiker later wordt gearresteerd, wordt hij wegens sabotage van maatregelen der Duitsche Weermacht voor een militair gerecht gebracht Ook de bezitters van vrijstellingen *Utt verplicht, zich op straat te hegeven en op dc verzamelplaatsen aan te melden. De familie Is verplicht om, ook zonder speciaal bevel, de verblijfplaats van de afwezige mannelijke familieleden dér jaargangen 19051927 aan het doorkamcommando te melden. Verzuim heeft zeer strenge bestraffing ten gevolge. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Höógte" - 16e jaargang nr. 3 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 35