- 91 - Voorhoeve had een order doen uitgaan dat er contra-demon straties moesten worden gehouden, als er uitingen van Oranje liefde zouden zijn. In de voorafgaande nacht had de Wieringer NSB al flink wat plakwerk verricht. Propagandamateriaal met antisemitische teksten waren op prominente plekken aange plakt. Maar ondanks verscherpte NSB controle waren de affi ches bij het ochtendgloren verscheurd of verdwenen. Bij het postkantoor, op de stoep van de Ned. Hervormde kerk en op het aanplakbord bij het gemeentehuis waren met rode menie de letters OZO (=Oranje zal overwinnen) en de W van Wilhelmina geschilderd. De strooibiljetten die de NSB 's nachts op de Wieringer dreven had achtergelaten, waren in de vroege ochtend al weer door gemeentewerkman Smit opgeruimd. De kringleider is woest; alle propaganda tegen de emigranten in Londen viel in het water. Emigranten in Londen? Dat waren de ooit door hemzelf verafgode leden van het Koninklijk Huis. De dag leek echt een oranjemanifestatie te worden. Kinderen speelden, met oranjestrikken in het haar en met oranjebloesem op de borst, in de straten. Onder hen de kinderen van Cornelis Bosker en de vrijmetselaar Nanning Kaan, aldus een wat kwaadaardige notaris. De Duitse bezetter had niets op met vrij metselaars. Al op 5 september 1940 was de Orde van Vrij metselaars op bevel van de Duitsers ontbonden. De kerkgan gers van het christelijke kerkje in de Beltstraat lieten hun liefde voor het vorstenhuis ook blijken. Zij waren volgens Obreen, die het zelf zag, getooid met "goudjes", goudsbloemen dus. 's Avonds werd het oranjefeest nog intensiever gevierd. Alle cafe's waren vol en er was een stiekeme sfeer van verzet opge roepen door al die zichtbare anti-Duitse uitingen. Op straat speelde Smit, de straatmuzikant spotliedjes op de moffen. Er was veel volk op de been, rondjes door het dorp wandelend om de leuzen te inspecteren. Onder hen de burgemeester met vrienden, waaronder dokter Beeker. Volgens de kringleider lie pen ze er met hoge borst hun succes te bewonderen. Daar moest wat tegenover worden gesteld. DOKTER BEEKER (1896-1950) Huisarts te Hippolytushoef van 1930-1950, eens huisvriend van notaris Obreen, later een ver klaarde tegenstander. Verschillende gezonde Wieringers toerden door hem afgekeurd voor tewerkstelling in Duitsland. Ge arresteerd door de Sicherheits- dienst na anti-Duits gedrag. Net als de notaris begraven op Zandburen. Bijna weer buren, net als bij leven. Het grafmonu ment van de dokter is geschon ken door een dankbare bevol king. Met dreunende laarzen marcheerde in de avonduren een deta chement Wieringer NSB'ers door het dorp. Gekleed in het gehate zwarte uniform, kringleider Obreen in zwart hemd. Twee bewapende Duitse soldaten completeerden het gezelschap. Ze vallen de cafés's binnen en rukken hier en daar een oranje speld of een oranje sjaal af. Ze hebben niet overal succes. Postkantoorhouder Noorden spoorde de mensen aan de cafes te verlaten als de NSB-horde eraan kwam, tot grote woede van de notaris. "Die Noorden", beweerde Obreen, "heeft voor de Duitse Wehrmacht en de NSB beledigende gedichten uitgekraamd". De notaris verdenkt Noorden er al langer van als postkantoorhouder telefoongesprekken af te lui steren en daardoor spionage te bedrijven. Die verdenking was niet ten onrechte, mede waardoor wij nu in staat zijn de gebeurtenissen te reconstrueren. Als klap op de vuurpijl valt de NSB-horde Cinema de Haan binnen. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16e jaargang nr, 3 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 33