- 88 - op heden NIET heeft gedaan. Deze burgemeester heeft geenerlei initiatief en wacht steeds op beve len. Zoude het niet mogelijk zijn, dat hem deze bevelen dan bereiken en een scherp toezicht op Zijn houding zvordi uitgeoefend. Persoonlijk voel ik er niets voor om af te wachten, tot represailles wor den genomen door de Duitse Bezetting. Ik zoude dergelijke maatregelen zeer zeker billijken in deze omgeving, doch wensch er zelf niet de dupe van te worden". Burgemeester Kolff weet alle beschuldigingen te ontzenuwen. Ja, de hakenkruisvlag was ge stolen. Maar een afwachtende houding van de burgemeester? Onzin. Onmiddellijk toen dit feit mij ter ore kwam, heb ik de politie opdracht gegeven een zeer grondig onderzoek in te stellen en assistentie verzocht van de militaire politie en van de gemeentepolitie uit de Wieringermeer. Tegelij kertijd heb ik van het gebeurde in kennis gesteld de Procureur-Generaal in Amsterdam, de Officier van Justitie te Alkmaar en de Ortskommandant te Alkmaar". Helaas was ondanks al die maatregelen de dader nog niet opgespoord. En inderdaad, een Duitse soldaat, verloor een oog door een man kement aan een geweer, maar daar was geen Wieringer aan te pas gekomen. Wel was het juist dat een dorpeling een flink pak slaag van enige Duitse soldaten had gehad. Hij zou zich na 23.00 uur op straat hebben bevonden. Helaas bleek dat verbod achteraf alleen voor de stelling Den Helder te hebben gegolden. Daarom had C J. Bosker er ook niet van gerept in de Wieringer Courant; hij had daartoe geen mededeling ontvan gen. En vijandelijke gevoelens van Bosker jegens de Duitsers? Nooit van gehoord. Wel dat de ver houding tussen hem en de notaris slecht was. Eerste arrestatie burgemeester Kolff In de zomer van 1940 was er een vechtpartij tussen Duitse soldaten en Wieringer jongelui in café "Concordia". Er vielen rake klappen. Kort daarna was er een aanslag op een Duitse wachtpost, die daarbij met een revolver in de arm was geschoten. Daarop werd de burgemeester gearresteerd en in een vrachtauto afgevoerd naar Den Helder waar hij een nacht in de cel doorbracht. De Duitsers wilden hem drie autoritei ten laten aanwijzen die als gijzelaars zouden kunnen dienen bij verdere sabotage en bij wapenvondsten. De burgemeester wilde aanvankelijk geen namen noemen. Op Wieringen waren geen autoriteiten was zijn verweer. Was er geen notaris dan b.v., wilden de Duitsers weten. Ja, die was er wel. En zo werd Obreen uitverkoren tot gijzelaar: "Ik, die de eenige pro-Duitsche autoriteit ben werd gijzelaar, samen met Buma en Jongkind, beiden eenvoudige burgers. Een winkelier en een koopman!" Later wezen de Duitsers zelf dr. Beeker, Brouwer, ambtenaar van waterstaat en koopman Luijt te Westerland aan. "Hier alom bekende hetzers", volgens Obreen, maar die het op zich gunstig beoordeelde dat de elite als gijzelaars werden aangewezen. "Want door hun anti-Duitse houding zijn zij verantwoordelijk als de Duitsers straks represaillemaatregelen nemen". Een ander voorbeeld van de aanvankelijk ge moedelijke bezetting: Een dansfeest in Hippolytushoef: juli 1941 Na de capitulatie werd de zondagse danstraditie in Concordia gewoon voortgezet en iedereen ver maakte zich kostelijk. De Duitsers hadden geen last van vijandelijke gevoelens door de Wieringer bevolking. De burgemeester vroeg het de plaatselij ke Ortskommandant van de Grenztruppen per soonlijk. Er was geen sprake van een anti-Duitse houding. Ook niet van een stille tegenwerking. Integendeel, het ging er gezellig aan toe. Op een keer werd er gedanst door de manschappen van de "Einheit der Deutsche Wehrmacht, SS Feldpost nr. 41-399 B, onder leiding van Unter- sturmführer Seifert. Op deze laatste avond voor hun vertrek naar elders hebben ze met veel succes volksdansen uit Stiermarken in zaal Concordia opgevoerd, met jodelzang en al. Groot was de bijval van het pu bliek. Het was zo gezellig en ordelijk dat, toen lui tenant Seifert bij de burgemeester afscheid kwam nemen hij zei: "Jammer, ons sprookje is uit!". L. C. Kolff, burgemeester van Wieringen van 1922-1942 en van 1945-1958. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16e jaargang nr. 3 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 30