Het optreden van Obreen doet de stemming in het dorp geen goed. Het blijft niet onopgemerkt dat de Duitsers er op visite komen: "Daar de heer Klatte (de Duitse commandant) als vriend bij mij aan huis kwam, werden de plaatselijke toestanden en personen zonder omwegen besproken en heeft de heer Klatte ambtelijk van deze gesprekken ge bruik gemaakt". Het is duidelijk dat de notaris op het hellende vlak is geraakt. Sieger Wiersma, sinds augustus 1940 lid van de ondergrondse groep Wieringen vertelt: "Eind 1940 of begin 1941, dag en datum kan ik mij niet meer herinneren, kreeg ik het verzoek van de Bur gemeester van Wieringen om op zijn bureau te komen. Toen ik aan deze oproep gevolg gaf vertelde de burge meester mij dat er die dag twee leden van de Gestapo bij hem waren geweest, die hem een brief getoond had den, geschreven door notaris Obreen, welke inhield dat ik en de onderwijzer, genaamd Eden, een samenzwe ring op touw zetten tegen het Duitse leger. De burge meester had het gevaar hetwelk in die brief stond voor ons afgewend en die heren erop gewezen dat notaris Obreen zelf niet al te best stond aangeschreven. Ook zijn die twee Gestapo agenten naar Geertje Bos- ker geweest om te vragen of Obreen betrouwbaar was. Aangezien zij een hekel aan Obreen had heeft deze hem ook voor onbetrouwbaar verklaard." Al op 9 juli 1940 klaagt Obreen bij de Secretaris generaal van Binnenlandse Zaken over het passie ve optreden van burgemeester Kolff, die niets zou doen aan anti-Duitse handelingen door de Wieringer bevolking. Hij zegt dat te doen uit bezorgd heid vanwege mogelijke represailles door de Duitse bezetting. Die bezetting bestaat overigens uit slechts 24 man Grenzschutztruppen in Oosterland, 10 man van de luchtbescherming met F.L.A.K. kanonnen (Flugzeug Abwehrkanonen) in het café van Jb. Duijnker en een Dienststelle van de Fluwa. Naar de bevolking treden zij correct op. Wat doen de Wieringers dan tegen die correcte Duitsers? Volgens Obreen hebben brooddronken lieden de hakenkruisvlag aan de Poelweg bij Duijnker gestolen. Ook heeft een Duitser door het afschieten van een Nederlands legergeweer een oog moeten missen. Verder hadden in café Duijnker dronken lieden beledigend opgetreden tegen daar aanwezige Duitse militairen. Er waren rake klappen gevallen. De Wieringer Courant berichtte dat het een dronkemansbende was geweest, waaruit deze relletjes voortkwamen. Overigens, merkte de notaris op, had de uitgever van deze Wieringer Courant, C J. Bosker een "Bekendmaking van den Bevelhebber derWehrmacht in de Nederlanden" van 6 juli 1940 wegens zijn anti-Duitse houding niet in de krant opgenomen. "De remmende invloed van deze kennisgeving is in deze gemeente niet gevoeld", aldus Obreen. De notaris is bang dat er onschuldige slachtoffers zul len vallen. Zijn voorstel: sluiting van cafés in de vooravond, sluiting van de bioscoop, verbod van tappen van alcoholhoudende dranken en een verbod voor de burgerij om na 23.00 uur op straat te En de burgemeester moet het andermaal ontgelden: "De stille tegenwerking van de Duitsche Autoriteiten in deze Gemeente door het gros van de bevolking kan in het belang van diezelfde bevolking een einde nemen als de Burgemeester daarin voorgaat, hetgeen hij tot Heinrich Johannes Hinrich Klatte, grenzschutz Zoll- sekretar en Postenführer van Oosterland. Als latere commandant te Callantsoog werd hij de beul van een Britse bommenwerper bemanning die hij op één na, nodeloos in de branding liet verdrinken. -87- Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16e jaargang nr. 3 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 29