VRIJHEID-HECHT-WELVAART De Nationaal Socialistische Beweging (N.S.B.) Er is wel gezegd dat als de Duitsers ons land niet waren binnengevallen de NSB een marginaal partijtje zou zijn gebleven, die na enkele jaren roemloos ten onder zou zijn gegaan. Tot 1935 leek het daar ook op. De NSB werd in december 1931 opgericht door ir. Anton Mussert. In april 1934 telt de beweging niet meer dan 20.000 leden. De NSB oriënteert zich op de fascistische ieweging in Italië van Mussolini en op de National Socialistische Arbeiter Partei (NSDAP) van Hitier. Vooral in Duitsland laati de nazi's snel vooruit in 1930 zijn ze al de op één na grootste partij. In 1933 wordt Hitier Rijkskanselier. In Berlijn wordt hij toegejuicht door de mas sa's, die menen dat de problemen waar een volk voor staat, niet opgelost kunnen wor den in redelijk overleg van regering en par lement. Eén man moet de grote beslissingen nemen: de Leider, de Führer. Ook de NSB huldigt dit leidersprincipe. Het gaat nog steeds uit van een Nederlandse monarchie, maar er zal geen plaats zijn voor parle mentarisme. Voor de volksvertegenwoordiging is er alleen een adviserende rol. Het programma is sterk geënt op die van de NSDAP. Het leidend beginsel: "Voor het zedelijke en lichamelijke welzijn van een volk is nodig een krachtig bestuur, zelfrespect van de natie, tucht, orde, solidariteit van alle bevolkingsklas sen en het voorgaan van het algemeen nationaal belang boven het groepsbelang en van het groepsbelang boven het persoonlijke belang". In zijn boek "Grijs verleden" schrijft vld Heijden dat in de eerste helft van de jaren dertig slechts een kleine minderheid in staat was de ware aard van het nationaal-socialisme te doorzien. "In de ogen van de gemiddelde Hollandse bur german was het een schreeuwerig kliekje dat ondanks dat het lawaai maakte een aantal verdiensten had. Dat laatste gold zeker voor de Duitse situatie: de nazi's zagen immers kans de economie te herstellen, maakten een eind aan de werkloosheid en bleken bovendien in staat tegenwicht tegen links te bieden. Deze relatieve waardering van het Duitse nationaal-socialisme betekent echter niet dat men ook steun betuigde aan de Nederlandse variant ervan". Toch kent ook de NSB een moment van succes. In april 1935 zijn de verkiezin gen voor de provinciale staten, waarbij ze 8% van de stemmen behaalt. Een ongehoord succes. "Volkseenheid" is de leus van de NSB. Bij analyse bleek dat de NSB vooral had gescoord bij de middenstand. Maar het succes was van korte duur. In 1937 (Tweede Kamerverkiezingen) was het percentage al weer gedaald tot 4,22%. Na de capitulatie werden lande lijk de NSB'ers als landverraders gezien. Ze werden vaak nog meer gehaat dan de Duitsers zelf. Dat werd mede bepaald doordat de NSB'ers allerlei voordelen hadden. Heel belangrijk was de vrijstelling van de gedwongen arbeid in Duitsland. Maatschappelijke positieverbetering was mogelijk. Door de Duitsers werden ze vaak op belangrijke baantjes gezet. Ze kregen extra voedsel. Extra brandstof. Ze mochten hun fiets houden. En hun radio! (Vervolg uit de brief van de notaris aan zijn zuster Nelly van pagina 81:) "Wel sprak de Wie- ringer bevolking over bijltjesdag en andere bedreigingen tegen het leven van mij en mijn gezin. Ze wekten de indruk dat het leven van mijn gezinsleden en mij in doorlopend gevaar verkeerde, waardoor ik in de loop van de jaren de bescherming bij de Duitsers zocht. Waar mijn leven en werken altijd in dienst van anderen is geweest, vrees ik ook niets. Ik doe gewoon mijn werk en mijn plicht, en wensch niets liever dan dat ons land weer vrij wordt en door Hollanders bestuurd. Niet echter door die Hollanders, die onschuldigen in de gevangenis trappen op advies van pastoors en dotninees. Verraad is iets wat ik niet ken, maar verge ten en vergeven wat in Mei is gebeurd doe ik nooit." Op pastoors en do minees had hij het niet begrepen, dat zien we in het ver volg opnieuw. Net als in 1919 was de notaris opnieuw te gen wil en dank in de politiek geko men. - 83 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16c jaargang nr. 3 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 25