Opnieuw de kroonprins In de twintiger jaren werd de eerste radio op de markt gebracht en Obreen schafte zich al snel zo'n kostbaar apparaat aan. Het is zijn toegang tot de grote wereld waar de politieke en economische ontwikkelingen voor grote onrust zorgen. Hij volgt met belangstelling de snel groeiende macht van Hitier. Het dienstmeisje mocht niet stofzuigen als Hitier op de radio sprak, de notaris wilde er geen woord van missen. Op de radio volgt hij ex-Wieringer Wilhelm von Hohenzollern, die pogingen doet om weer toegang tot de macht te krijgen. De ex-kroonprins had in 1923 heimelijk Wieringen verlaten om naar de Heimat terug te keren. Hij had moeten beloven zich niet meer met de Duitse politiek in te laten. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Wilhelm probeert bij Hitler in de gunst te komen. Hij stuurt de nazi's gelukstelegrammen bij hun snelle veroveringen in West-Europa, zelfs als het in 1940 om Nederland gaat, het land dat hem in 1918 had opgevangen en behoed voor uitlevering aan de geallieerden. Hij poseert met zijn zoons die gekleed zijn in het S.A. uniform. Hij zit vooraan in de kerk bij de inauguratie van het nazi-regime. Hij spoort zijn landgenoten op de radio aan om net als hij, met overtuiging, op de nazi's te stemmen. De wens van Wilhelm om op het politieke toneel terug te keren is niet ongevaarlijk. In 1933 b.v. roeide Hitier de top van zijn ordetroepen, de S.A. uit, in wat de geschiedenis is inge gaan als de "nacht van de lange messen". Honderden trouwe aanhangers werden onder het mom van "perverse gedragingen" (homoseksualiteit) uitgemoord, terwijl de werkelijke reden was dat de S.A. min of meer een onbeheersbare staat in de staat was geworden, waarvan het vermoeden van een muiterij bestond. Er is een versie van dit "Nacht van de lange messen"-verhaal waarin Wilhelm een rol zou hebben gespeeld. De Duitse politiedienst Gestapo, verdacht het "wereldjodendom" ervan in 1932/33 twaalf miljoen Mark naar Duitsland te hebben gestuurd om de monarchie te herstellen. De Duitse ex-kroonprins zou de ontvanger der gelden zijn geweest. Toen de Abwehr de nog bestaande monarchistische ver enigingen had opgeheven, zou de kroonprins de gelden aan Röhm, de leider van de S.A. hebben overgedragen en daar zijn toevlucht hebben gezocht. Hitier maakte op Teutoonse manier "grund- lich" een einde aan de S.A. Wilhelm overleefde het gerucht. De chef van de Gestapo wees er in een samenvatting op dat het "wereldjodendom" bepaald niet zo dwaas zou zijn een zo grote som geld aan de onberekenbare kroonprins toe te vertrouwen. Dacht de ex-kroonprins werkelijk dat de restauratie van het keizer rijk mogelijk was? Dat achtte hij inderdaad niet uitgesloten. Zelfs na 1945 meende hij nog een her stel van de monarchie te zien. Duitsland zou volgens hem in geen enkel opzicht democratie wen sen. In de dertiger jaren klopte dat inderdaad. Maar Hitler had Wilhelm niet nodig en zette zichzelf op de troon. -80- Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16e jaargang nr. 3 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 22