Hobby of geman keerd kunstenaar? Schilderen was zijn hobby en vaak bezocht de notaris zijn atelier, een houten gebouw, los van het huis, in de grote tuin. Dit was zijn toevluchtsoord waarin hij zichzelf kon zijn. Het had geen ramen. Alleen boven lichten op het noorden, voor de goede lichtinval om te schilderen. Dit was zijn echte exotische leefwereld. Het schildersatelier van de notaris. Door hemzelf gemeubileerd met weelderige sofa's, kanten kleden en een keur aan opgezet te kleurige vogels en andere schildersattribu ten. Met een "pickelhaube", een Duitse helm die hij van ex-kroonprins Wilhelm had gekre gen en die hij op zijn schilderijen vereeuwigde. Niemand kwam daar binnen. Zelfs het dienst meisje niet om af te stoffen, dat deed hij zelf. Hier maakte hij veel verdienstelijke portretten van familieleden en oude Wieringer types. Ve len herkennen zich nu in de trekken van hun voorouders, toen door de notaris geschilderd. Inspiratie deed hij op door lange wandelingen over het eiland te maken. Prachtige tekeningen van het oude Wieringen herinneren eraan. Aan zijn prenten zie je het talent, aan de olieverven dat hij (nog) niet meer dan een verdienstelijke amateur was. Wie weet welke kunstenaar er uit hem gegroeid was als hij zijn roeping had kun nen volgen. Zakelijke ontwikkelingen Het besluit van 1918 de Zuiderzee af te sluiten is voor Wieringen en het notariaat op termijn een belangrijke economische stimulans. Van 1920 t/m 1925 wordt er door gebrek aan over heidsgeld maar mondjesmaat aan gewerkt. Vanaf 1927 gaat het op volle kracht en dat legt ook de notaris geen windeieren. De aanstelling van een kandidaat-notaris is er het gevolg van. De familie Haremaker-Terpstra woonde een tijd je in de Hoofdstraat boven de huidige Wereld winkel en daarna met groot genoegen bij het MUZ park in het huis waar nu Piet en Marieke Dekker wonen. Hun oudste dochter is op Wie ringen geboren en de band met het voormalige eiland is altijd blijven bestaan. De kinderen ko men nog regelmatig op "nostalgiatoer" naar de plek die volgens hun ouders de meest onbezorgde periode van hun huwelijk was. Naast een bejaarde verre verwant was Hare maker eigenlijk de enige die na de oorlog een goed woord voor Obreen overhad. Niet recht streeks maar via Nelly, zuster van Hendrik en onderinspectrice bij de Amsterdamse recherche gaf hij een verklaring voor het gedrag van zijn vroegere leermeester. De Wieringer Courant meldde in 1934 dat velen de kandidaat-notaris met leedwezen zagen ver trekken: "De heer Haremaker was een minzame persoonlijkheid die voor ieder met raad en daad klaar stond". -77- Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16e jaargang nr. 3 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 19