-76- Maar het was niet allemaal vreugde. Haar onduidelijke afkomst maakte dat ze op school Let Kroon was en thuis en onder vriendinnetjes Letty van der Speek Obreen. Dat was van invloed op haar karaktervorming; die net als bij haar vader een zekere emotionaliteit en onevenwichtigheid verried. Was het daardoor dat ze er op school niet veel van terechtbracht? Meer dan 2 jaar Mulo haalde ze niet. Ter compensatie stuurde pa haar naar een dure kostschool in Driebergen. Voor haar talenkennis ging ze jarenlang op vakantie naar het Oostenrijkse Bregenz, vanwaar ze Geertje menige ansichtkaart stuurde. Ze leerde er goed Duits spreken. Het zou haar later goed van pas komen. Doordat er aan haar formele opleiding wel wat mankeerde kwam ze in dienst op haar vaders kantoor. Zo kon hij haar tegelijk beschermen tegen de boze buitenwereld. Veel bezoek kwam er niet over de vloer. Dr. Beeker, hun toenmalige overbuurman kwam nog wel eens buurten, maar na zijn verhuizing hield dat op. Ze werden later zelfs vijanden van elkaar, maar daarover later meer. Soms drong de "boze buitenwereld" toch binnen als er aanbidders voor Letty kwamen. Ze had korte vrijages met twee rechtenstudenten, Henk Jonker en Piet Vos. Met Henk ging ze naar de bio scoop en hij bleef wel eens eten. Pa zag het met welgevallen aan, maar uiteindelijk werd het niets. De boze buitenwereld verdween weer achter de gesloten voordeur, veilig en benauwend tegelijk. Pa en Maatje, noemde het echtpaar elkaar. Met Maatje kon de notaris overigens geen diepgaande gesprekken voeren. Ze verschilden veel in ontwikkeling. Ook met anderen had hij door zijn gereserveerd gedrag en uiterlijk weinig vertrouwe lijk contact. Altijd tot in de puntjes gekleed, vaak excentriek met slobkousen, zwaaiend met een wandel stok, een buitenstaander die langs de rand van zijn eigen samenleving liep. Een bejaarde Wieringse herin nert zich hem op deze wijze en het verlies van decorum toen ze hem bij moeder achterop de fiets passeerde. Een luide knal! De notaris sprong een meter omhoog. Een bom? Het was oorlog. Maar nee, de band was gesprongen. Een aristocraat, zei burge meester Peereboom eens smalend. Geertje Bosker had het over kouwe kak en dat zei ze luid en duidelijk. Op zulke lui had ze het niet begrepen. De Wieringers vonden hem ver waand. Volgens kenners is dat de invloed van het "de Jong" bloed van zijn moeder. Graag op de voorgrond maar zich in isolement terugtrekken als het mislukt. Letty had dat ook, aldus deze ken ners: ze was naarWieringer begrip "wild" in de betekenis van onverantwoordelijk, impulsief. Maar op zijn tijd was Obreen ook sociaal. Hij was actief in de Oranjevereniging en het Sint Nico- laas comité; hij stelde zijn auto voor de tocht van de goedheiligman over het eiland ter beschikking. Het waren echte oranjeklanten. Aan de vlaggenmast wapperde op koninklijke feestdagen het rood, wit en blauw. Toen op 31 augustus 1938 het prinsesje Beatrix werd geboren toog de familie per auto naar Soestdijk voor een huldeblijk. En voor een notaris was hij zelfs wel eens grappig. Hij bracht cliënten aan het schrikken met nep- inktvlekken op nieuwe akten. Een vergadering van de ring van notarissen zette hij eens op stelten met jeukpoeder. Het bestuur van de Oranjevereniging toen alles nog koek en ei was. Linksachter se cretaris Obreen, naast hem voorzitter Kolff, met op de voorste rij links mevrouw Obreen en naast haar mevrouw Koljf. Luttele jaren later had de notaris het over de Sovjetkoningin en de emigrantenfamilie in Londen. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16e jaargang nr. 3 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 18