ouders alleen op vakantie gingen. Ze probeerden de heerlijke roomsoep van mevrouw na te maken, maar wat ze er ook ingooiden, het werd alleen maar smeriger. Hilarische taferelen speelden zich af op de grote zolder waar ze de lakens door de mangel haalden. Onder de grammofoonklanken van de door Letty aanbeden Duitse operettester Rudolf Schock (een foto van hem prijkte op haar nachtkastje) klopten ze samen een dekbed uit. Ze klopten en klopten totdat ze el kaar in de wolken stof en dons nauwelijks meer zagen. Onder daverend gelach ont dekten ze een groot gat in het overtrek. Als pubers met opspelen de hormonen wissel den ze vertrouwelijk heden. Letty was heel emotioneel toen Geer tje een beledigende brief van een ex-aan bidder kreeg, vol met lasterlijke praatjes. In haar woede over zoveel leugens wilde ze er op af om die vent eens flink de waarheid te zeggen. Geertje kon haar met moeite er vanaf houden. Letty sprak haar aarze ling over het huwe lijksleven uit: ze was bang voor de pijn van het krijgen van kinde ren. "Ik heb er aan terugge dacht toen haar kind door een tangverlossing werd gehaald", aldus Geertje, "daar was de pijn die ze zo had ge vreesd". "Letty", vertelt ze, "was heel hartelijk toen ik ziek thuis was gebleven. Ze kwam bij me op bezoek om te zien hoe het ging. Ik lag op een ijskoud kamertje boven. Het was er zo koud dat Letty bij me onder de dekens schoof en zei: "Zo kunnen we beter praten". Berghotel bij Bregenz, waar Letty vaak logeerde. Daaronder de achterzijde van een ansicht van Letty aan Geertje de Haan. Letty werd door haar vader verafgood, en dat was wederkerig; met haar moeder was de verhouding minder innig. De notaris verwende haar stevig. Voor haar verjaardag gaf hij haar eens een kano cadeau, waarmee de vriendinnen Letty en Nicolien op het Amstelmeer gingen spelevaren. Ze mocht haar rijbewijs halen en reed in vaders auto, heel modern voor die tijd. Ze droeg mooie kle ren b.v. broekrokken in blokpatroon, dat zag je nauwelijks op Wieringen. Het had een zekere chic, het was beslist niet in het dorp gekocht. Een vrolijke, gezonde, levenslustige meid, zo beschrijft het dienstmeisje haar. - 75 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - I6e jaargang nr. 3 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 17