Qoofdstuk 3 Interbellum De notaris doet niet aan politiek Bij een verhoor na zijn arrestatie in 1945 zegt Obreen dat hij zich nooit met de politiek heeft inge laten. Dat is merkwaardig voor iemand die collaboreerde met de Duitsers. Die bovendien zo'n kort maar hevig stempel op de Wieringer politiek heeft gedrukt, zoals hiervoor uitvoerig beschreven. Die uitvoerigheid was nodig, omdat bij de weinige personen - die zich hem nog herinneren - hij als de foute Wieringer bekend staat. Het is duidelijk dat hij in zijn gemeenteraadsjaren allesbehalve fout was. Integendeel, zijn vernieuwende invloed leidde tot modernere verhoudingen, waar de Wieringer gemeenschap zich aan optrok. En het leidde tot de komst van een nieuwe burgemeester, Kolff, die daar veel meer oog voor had. Dat hij zijn optreden niet als politiek zag geeft een aardig inzicht in zijn drijfveren. Hij was een democraat, sociaal bewogen en had zich uit verontwaardiging over de Wieringer misstanden in de discussie gemengd. En zich, net als met zijn omstreden liefdesleven door hartstocht en emotie laten leiden. Hij had zich niet met de politiek willen bemoeien, maar de politiek was zich met hem gaan bemoeien. Hij was een buitenbeentje geworden die totaal niet paste in het beeld zoals de dichter Greshof van de gezeten burgerij schetste: Op aarde valt voor hen niets meer te leren, Zij zijn volkomen gaaf en afgerond, Oud-liberaal, wantrouwend en gezond; De dominé, de dokter, de notaris, Voor wie de liefde zelfs zonder gevaar is. Na zijn avonturen trekt schilderspalet. Familieleven hij zich terug uit het openbare leven. Het is tijd voor het gezinsleven en het Er volgen een aantal ja ren van huiselijk geluk. In feite zijn de jaren tus sen de wereldoorlogen de gelukkigste jaren van zijn leven. In 1924 zijn alle formaliteiten rond de scheiding van Aaltje afgehandeld en kan hij officieel met haar trou wen. Dat gebeurt in Bennebroek, dicht bij Hendriks moeder in Lis- se. Ze trouwen onder huwelijkse voorwaarden. Aaltje bracht meubels, salon van villa Obreen. keukengerei, persoonlij- ke sieraden en een lap grond in. Géén geld, tot bevreemding van de nazaten uit haar eerste huwe lijk. Zij menen dat de notaris dat listig heeft verdonkeremaand. In 1930 werd er een grote villa annex kantoorruimte gebouwd in de Mekkenstuinweg, met in de tuin, los van het woonhuis, een schildersatelier. Mevrouw van der Speek Obreen speelde haar nieuwe rol met verve. De vier kinderen uit haar eer ste huwelijk waren bij familie ondergebracht, die pasten niet goed in de nieuwe situatie. Aaltjes vijf- - 73 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16e jaargang nr. 3 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 15