Er wordt veel over geld gepraat in de Raad. Wie- ringen is geen rijke ge meente, alhoewel ze zich soms rijk rekent. Een voordelig saldo op de gemeentebegroting van 5.000,van de distri butieregeling blijkt door naspeuringen van Obreen echter een nadeel van 17.000,te zijn. Zo laat burgemeester Peere boom door onvoldoende controle nog een erfenis je achter. En Obreen wast hem de oren, zoals hij voortdurend deed, kennelijk belust op wraak voor alle beledi gingen die de burge meester hem had aange daan. Uit de notulen merkt men dat hij de gehele raad in alles de baas was. Door zijn opleiding en be roep doorzag hij de gemeenteproblematiek beter en sneller dan anderen. Zeer tot nadeel van de burgemeester die steeds verder in het nauw gedreven werd. Hij kan er niet meer tegen en laat diverse B&W vergaderingen passeren. Wethouder J. Bosker krijgt het als zijn vervanger druk. Vilein vraagt Obreen of de burgemeester ziek is. Alleen dan mag hij zijn traktement houden. Maar dan moet hij zich wel ziek melden. Als hij niet ziek is, maar alleen verlof heeft genomen dan kan de wet houder volgens de reglementen een aanvullend salaris krijgen, heeft Obreen uitgedokterd. Wet houder Bosker wordt er verlegen van. Hij is altijd trouw geweest aan het bewind van Peereboom en wil hem niet afvallen: "Het voorstel van de heer Obreen gaat wel wat te ver". Korte metten maakt de raad onder aanvoering van Obreen ook met een subsidieaanvraag van de "Vereniging voor Landbouwhuishoudkunde" te Winkel. Die verzorgt een tweetal cursussen op Wie- ringen namens de plaatselijke Hollandse Maatschappij van Landbouw. Dertig a.s. Wieringse boe rinnen krijgen daar les in de wetenswaardigheden in en rond de boerderij. Obreen en zijn collega's menen in meerderheid dat deze 30 jongedames tot de "beter gesitueerden" behoren die dat zelf wel kunnen betalen. De aanvraag wordt afgewezen ondanks de persoonlijke brief aan de raadsleden van ds Leendertz. en raadslid Hermans waarvan de laatste zin luidt: "Wil deze frissche bron van ont wikkeling niet stoppen" Obreen vindt deze slotzin onaangenaam, net zoals de dubbelfunctie van Hermans in deze. De brief was persoonlijk bij de raadsleden bezorgd door mej. Geertje Bosker, kleinkind van wethouder J. Bosker. Dat er sprake was van een zekere pressie bleek wel uit wat ze bij overhandiging ten huize van raadslid Oden had gezegd: "Ik waarschuw je als je vader tegenstemt". Dat vond de notaris hele maal onaangenaam. Het was zijn eerste aanvaring met Geertje Bosker; het zou niet de laatste zijn. Hilarisch is de discussie bij het onvoorziene meerwerk voor de bouw van een dokterwoning. Aannemer Klein dient een rekening in voor extra werk voor maar liefst 2148,35. Obreen is gena deloos in zijn oordeel over het z.i. ondermaatse bestek van de gemeenteopzichter. De riolering was vergeten, een trap naar zolder paste niet, een schoorsteen en enkele vensters ontbraken. "Bovendien", aldus wethouder Obreen, "is de opzichter tekort geschoten in het houden van toezicht en heeft hij in dat opzicht ook weinig ijver aan de dag gelegd". Het raadslid Hermans hield zich overeen komstig art. 46 der Gemeentewet buiten de stemming. Want hij was die opzichter! Gedeelte van het interieur van het atelier van de notaris. -70- Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16e jaargang nr. 3 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 12