- 69 - Het groeit al gauw uit tot een verhouding en uit eindelijk een huwelijk. Tot op de dag van vandaag wordt erover getwist of Obreen zijn Aaltje trouwde om "haar velletje of haar gelletje". Om beiden, vinden de nazaten uit Aaltjes eerste huwelijk, maar het meest om haar geld. "De grote villa in de Mekkenstuinweg is van oma's geld gebouwd". Naast zijn tumultueuze liefdesleven is er een ge ruchtmakende affaire tussen de notaris en de toenmalige burgemeester Peereboom. In een ano nieme krantencampagne strijdt de notaris tegen de ethiek van de burgemeester die als koopman meer het eigen dan het algemeen Wieringer belang dient. Na een lange en wederzijds uitputtende smaadcampagne zal dit uiteindelijk leiden tot het vertrek van de burgemeester. Omdat de politieke en sociale achtergronden van belang zijn wordt Obreen door zijn omgeving tegen wil en dank op het paard getild: hij gaat de politiek in als lijstduwer van de nieuwe partij Wieringer Belang. En wordt in 1919 met overwel digende stemmenmeerderheid in de raad gekozen. Dit alles is uitvoerig beschreven in het blad van de Historische Vereniging Wieringen van december 2003. Hij wordt nu gedwongen een rol in de dorpspolitiek te vervullen, iets wat niet zijn voorkeur had. Zijn Amsterdamse jaren hadden van hem een stadsmens gemaakt. Half-kunstenaar was hij zich thuis gaan voelen in die bohème wereld met zijn ongedwongenheid en lak aan conventies. Zijn kle ding verraadde een zekere hang naar het excentrieke. Hij is een heer, sterker nog, een dandy. In de letterlijke betekenis duidt dat op een overdreven zorg voor de mode. In meer politieke zin stond de dandy voor een aristocratische uiting van protest tegen verburgerlijking en algemeen aanvaarde normen. En nu is hij ineens raadslid en nog wethouder bovendien. In die functie gaat hij voortvarend aan de slag. Hij komt op voor de belangen van de gewone man. Hij is tegen een korting op het salaris van het gemeentepersoneel. "Het laatste wat de gemeente te doen heeft, is op het loon van den arbei der te bezuinigen. De veldwachter moet een behoorlijk salaris hebben, dat voorkomt bijbaantjes met verlies van onafhankelijkheid". Daar had hij sinds zijn terugkeer op het eiland al genoeg van mee gemaakt. Zomerdijk is al 25 jaar gemeenteopzichter voor de zee grasexploitatie en heeft nog nooit loonsverhoging gehad. Zomer dijk krijgt zijn verhoging. Hij weet ook waar hij het geld voor een armlastige gemeente als Wieringen vandaan moet halen. Hij zorgt voor een progressieve belasting, waarbij de zwaarste lasten gelegd worden op hen die het kunnen betalen en de minderen worden ontzien. Hij zorgt voor een extra belastingaftrek voor kinderen met "ziels- of lichaamsgebreken". Niet onbelangrijk voor een eiland waar deze kwalen niet ongewoon waren. Wf: Portret van wieropzichter Anthonius Zomerdijk. Portret vati zoethouder J. Bosker. piV4 Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16e jaargang nr. 3 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 11