OOFDSTUK 2 - 68 - Het Paard van Troje binnengehaald "Op 31 juli 1915 overleed H.A.J. van der Speck Obreen, die bijna 30 jaar de notarispraktijk op Wieringen op loffelijke wijze heeft waargenomen", aldus Burgemeester en Wethouders van Wieringen in een brief aan de Minister van Justitie. Zij pleiten voor de aanstelling van diens zoon als opvolger. Deels als eerbetoon aan de overledene die ook lang raadslid, wethouder en in tal van andere functies zijn diensten voor Wieringen heeft verricht. Het is ook in het gemeentebelang dat de zoon hem opvolgt. Hij is hier geboren, heeft hier gewoond, kent de plaatselijke toestanden. De inwoners op hun beurt kennen en vertrouwen Obreen jr. En zo gebeurde het, mede door een persoonlijke aanbeveling van burgemeester Peereboom aan de voorzitter van de Kamer van Toezicht Notarissen te Haarlem. Hendrik was op dat moment in mili taire dienst, maar mede door deze brief werd hij daarvan zoveel mogelijk vrijgesteld. Vanaf 1915 was hij bijna onafgebroken op het eiland, eerst als assistent van waarnemend notaris van den Bergh uit Schagen, allengs zelfstandiger. 1930: Eerste steenlegging door mevrouw Van der Speek Obreen. Op de foto o.a. de notaris (3e van rechts), Letty (met strik) en boven de strik metselaar Simon Dekker. Met hoed aannemer Jan Klein, Zo oppassend en meegaand als de vader bleek de zoon niet te zijn. In de loop van 1916 zijn er al geruchten over de handel en wandel van de jonge notaris. Zijn zedelijk leven zou niet door de beu gel kunnen. Hij komt veel aan huis bij zijn overburen in de Belt. De heer des huizes is een vermo gend wierhandelaar. Hij heeft grond in bezit (o.a. het poldertje van Kroon). Het huiselijk geluk laat te wensen over, de man is een groot innemer. Er is veel ruzie. In haar wanhoop was de echtgenote, een appetijtelijke jonge vrouw, bij de notaris om raad gekomen. Ze wil scheiden en haar financiële belangen veiligstellen. Hoe kan ze voorkomen dat al het bezit door het keelgat verdwijnt? De jonge notaris zit moederziel alleen in het ouderlijk huis: vader gestorven, moeder verhuisd naar een dochter in Lisse, niet veel zaken, niemand om mee te praten. En dan is daar die aantrekkelijke jonge vrouw. Het klikt tussen de twee en niet alleen zakelijk. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16c jaargang nr. 3 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 10