Ca. 1954: De Hoop in deplorabele toe stand. 2. Bij Den Oever "De Witte Molen". Dit was een poldermo len welke stond in de Oeverse koog. Deze molen is in 1932 gesloopt, omdat de waterhuishouding door de droog legging van de Wieringermeer anders geregeld ging worden. van 1541, getekend door Cornelis Claesz den Schilder, staat daar al een molen. Het gebied is dus zeker van oudsher een molenerf. Het verhaal dat de molen "De Hoop" in 1854 uit Huisduinen naar Den Oever is ver huisd kon nergens teruggevonden worden. Deze molen is prachtig gerestaureerd, draait als er wind is en is dan te bezichtigen. 3. Een poldermolen bij de Hoorndijk. Gesloopt na 1900. 4. Polder Waard Nieuwland: hier stond een poldermolen die voor 1900 ge sloopt is. De witte molen bij Den Oever. 5. Polder Waard Nieuwland: een poldermolen, een zg. vijzelmolen. Dit was één van de vijf molens, die ge bouwd waren om de polder droog te malen. Deze molen bleef als laatste van de vijf als reservebemaling staan. Nan Takes sr. was rond de eeuwwisseling molenaar op deze molen, hij woonde er ook. Rond 1920 werd nabij de molen een stoomvijzelge- maal gebouwd. Dat gemaal werd bediend door zoon Jan Takes met zijn vrouw Griet je. Dit echtpaar woonde met hun zoon Nan eerst ook in de molen. Later werd er een woonhuis aan het gemaal gebouwd en trok de familie daar in. In 1933 ging Jan Takes met zijn Poldermolen Waar Nieuwland, daarnaast stoomgemaal. - 38 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóógte" - 16e jaargang nr. 2 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 8