Opbouw van de achterkant 1. boventafelelement 2. hondsoor 3. veldregel 4. veldkruis 5. veldstijl 6. veldkruis 7. veldregel 8. uitbreker 9. veldregel 10. duisplank 11. veldkruis 12. rietlat scheg losse bint- of legeringsbalk losse bint- of legeringsbalk korbeel achterkantstijl rietdek losse bint- of legeringsbalk losse bint- of legeringsbalk korbeel kardoeshout stijltje ondertafelelement Het houtwerk wordt beschreven. Dat zijn o.a kasten, tafels, stoelen, een eierrekje, een spin newiel, stoven, een wastobbe en een water ton. Dan volgen alle kope ren, tinnen en blikken voorwerpen. Ook het aardewerk, porselein en glaswerk wordt beschre ven. Aan contant geld is er ruim 32,in huis. Schulden en tegoeden worden vermeld. En buitenshuis bevinden zich een paar schapen en negen hennen met een haan. De "doodschulden" zijn grotendeels betaald, alleen de kist en de paal voor op het kerkhof nog niet en ook de bakker krijgt nog geld. Zo'n beschrijving geeft een aardig beeld hoe het er rond 1780 bij een molenaarsgezin in huis uitzag. ONDERDELEN VANEEN MOLEN Als je langs de molens rijdt, dan zie je de vorm van de molen, je ziet de wieken en soms de zei len. Als leek heb je er geen idee van dat elk onderdeeltje een naam heeft en soms een heel leuke naam. Wat te den ken van een hondsoor? En zo zijn er nog meer te vinden. Daarom volgt hier een afbeelding van een achtkant met de bij behorende namen. - 55 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16e jaargang nr. 2 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 25