OLENTAAL Van oudsher heeft de molenaar mededelingen gedaan of wensen te kennen gegeven door middel van de stand van de wieken van de molen. Dat was voor de hand liggend, want tot in de verre omtrek kon je de wieken zien. Bij het bestuderen van onderstaande schetsjes dient men te bedenken, dat - kijkende naar de voorzijde van de molen - de wieken altijd tegen de richting van het uurwerk draaien. De stand "overhek" of "over- kruis"is de ruststand. De wie ken staan zo laag mogelijk en lopen daardoor de minste kans op blikseminslag. Stond de molen voor korte tijd stil, dan werden de wieken ho rizontaal en vertikaal gezet of wel met één roede voor de borst", zodat het werk zo vlug mogelijk hervat kon worden. Vreugde in het gezin van de molenaar (huwelijk, geboorte etc.) werd aangegeven met de "vreugdestand". Deze stand wordt verkregen door de "aan komende" wiek vlak voor het laagste punt op te vangen en vast te zetten. In het "aankomende" zit de vreugde, de ver wachting. Rouw werd aangegeven met de "rouwstand". De "gaande" wiek wordt daartoe vlak na het laagste punt vastgezet, het "gaande" drukt hierbij de ver gankelijke, de droefheid uit. Tenslotte de molen in "feest tooi". Bij bijzondere feestelijke gebeurtenissen worden tussen de "overkruis" gezette wieken in vertikale richting draden gespannen waaraan allerlei "mooimakersgoed" wordt gehangen. Zo zie je maar dat je flink hard moet werken voor een goed resultaat. En we hebben samen een mooie tijd gehad. Het was ongeveer een internationale opleiding, in Nederland, Duits land en België. In de molen hangen twee diplo ma's, van David en van mij, en die hebben voor ons een grote waarde. Regelmatig draait de molen, het is mooi werk. Je speelt met de krachten van de natuur, het weer regelt wanneer je kunt draaien, dat doe je niet zelf. Het is elke dag anders, niet alleen de wind richting, ook de kracht, dunne of dikke wind, hoge of lage druk. De westkant is het meest ideaal, optimale stro ming. Westnoordwest is ook goed, met buien lastig, je hebt dan te maken met windstoten. Dan is het oppassen geblazen. "De Hoop" gaat snel op hol. Het is net of hij soms aandacht wil, je moet ook wel eens duwen en naar boven om te luisteren of alles goed is. De molen trekt behoorlijk veel bezoekers en het verbaast me wel eens hoe de mensen onder de indruk zijn van de molen en wat je erover ver telt. Soms is de taal een probleem als er bij voor beeld twee Hongaren komen. De ene spreekt een beetje Duits en de ander een beetje Engels. Je bent dan met handen en voeten in de weer. Als ze het uiteindelijk maar begrijpen. Dat is met de reuzel (om te smeren) die boven in de kap hangt wel eens een probleem, ik heb een keer een varken nagebootst en toen begrepen ze het. Zo staan er leuke dingen in het gastenboek, niet alleen uit Den Oever, Wieringerwerf, Neder land, maar ook uit Finland, België, Rusland, Korea, Belarus, Duitsland ("tolle Mühle"), Mi chigan USA, Denemarken, Athene ("Unique"), Blackburn ("a wonderful part of a weekend of friendship"), Italië, Montreal, Alberta Canada ("Amazing"), New Zealand, Australië, Spanje, Zwitserland ("bravo") Jambeiro Brazilië, Pre toria (Zuid-Afrika), Dio's d'Hongarije, Israël Haifa, Frankrijk ("formidable"), Ierland, Portu gal. We zijn zo aardig internationaal aan het worden en ik begin steeds meer te beseffen dat de oplei ding de moeite waard is geweest. Pietje Louwerse-Rotgans, vrijwillig molenaar van molen "De Hoop" te Den Oever 52- "0 Historische Vereniging Wieringen - Op de Hoogte" - 16e jaargang nr. 2 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 22