onderdelen in de molen, die gemaakt zijn van verschillende houtsoorten, een naam hebben. Een ploeg van zeven mannen was in die tijd bezig met de cursus "vrijwillige molenaar". Nadat er enkele afgevallen waren, heeft mijn man David zich aangemeld en het basiscursus boek kwam in ons bezit. Enkele keren heb ik er zo even in zitten kijken. En ik was erg blij dat ik dat toch niet allemaal hoefde te leren. Maar toch..., steeds pakte ik even dat boek en las stukje voor stukje, de interesse begon te groeien. Een half jaar later heb ik me aange meld voor de cursus, niet met het idee examen te doen, maar om met z'n tweeën op pad te gaan, molens te bezoeken, handtekeningen te vergaren en vooral kennis op te doen, die ik dan later op de molen kon gebruiken om toe risten uitleg te geven. Maanden later gingen we samen "om les" bij een instructeur. Praktijk en theorie, om de twee weken. Vooral in het begin ging het niet best. Vele keren maakte ik Gerrit Omis (1863-1939), overgrootvader van Pietje Louwerse-Rotgans, met kruirad en klompen bij de witte molen van De Haukes. fouten en omdat ik niet begreep hoe alles werkte, werd ik de kap ingestuurd om te kijken hoe het zat. Theoretisch viel het ook niet mee. Als je wat had geleerd, bleek het in een andere molen net weer anders te zijn. Dat was niet één keer, maar verschillende keren en ik heb me wel eens afgevraagd waar ik aan begonnen was. Toch maar doorgaan, je bent er aan begonnen. De eerste test kwam en ik rolde er aardig doorheen, dat gaf moed. Een half jaar later, na veel oefenen en leren, de tweede test, op een molen die me veel te groot was. Hoge stelling, dikke touwen, verschillende wieksystemen en remkleppen, nog nooit mee gewerkt. En toch ging de test weer goed. In de volgende periode kwam ik er achter dat mijn overgrootvader molenaar geweest was op het Witte Molentje bij De Haukes. Daar kreeg ik een oppepper van en ik was vastbesloten Pietje Louwerse-Rotgans, met kruirad, kruiketting, kruipalen en klompen bij "De Hoop" in Den Oever. -50- Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16e jaargang nr. 2 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 20