-44- VERENIGING "DE WIERINGER MOLENS" Van 1952 tot 1991 waren de beide molens op Wieringen eigendom van de Stichting Oud Wieringen (SOW). Deze Stichting heeft de molen "De Hoop" op 28 februari 1952 en molen "De Onderneming" op 14 november 1962 overgenomen van respectievelijk Jan Klein Janszoon en Jacob de Jongh Janszoon, beiden van beroep landbouwer. De twee molens zijn gedurende de perio de dat zij eigendom van de SOW waren enige malen onderwerp van restauratie geweest: In 1961 werd "De Hoop" en in 1964 "De Onderneming" feestelijk in goede staat opgeleverd! In 1977 en 1982 is nog belangrijk herstelwerk aan "De Hoop" uitgevoerd. In het gastenboek (1985) van "De Onderneming" staat: 'Op 22 november zeilen verwijderd' (de zeilen zijn er daarna niet meer opgekomen; het verval zette weer in). Aan het einde van de jaren 80 bleek de SOW door toedoen van de toenmalige penning meester in zeer grote financiële problemen te zijn gekomen. Ook bestuurlijk functioneerde de SOW niet optimaal. De verschillende bloedgroepen binnen de SOW zagen feitelijk maar één oplos sing om uit de problemen te komen: De Stichting omzetten in een aantal kleinere verenigingen, waardoor de overlevingskansen vele malen gro ter werden. Onder leiding van de net nieuwe SOW-bestuursleden Elbert Volkers en Evert Busser werden gedurende het jaar 1991 vele besprekingen gevoerd met betrokkenen en de gemeente Wieringen, met name om zeker te stel len dat het voortbestaan van de Wieringer Aak, de museumboerderij Jan Lont en de beide Molens zou zijn gegarandeerd. Tot zover de aan leiding tot het oprichten van de vereniging "De Wieringer Molens". De vereniging is opgericht tijdens een vergade ring op 17 juni 1991. Tijdens de oprichtingsver gadering is een voorlopig bestuur samengesteld, dat bestond uit: Ir. H.M. Pruijsen voorzitter E.H. Busser secretaris/penningmeester J. Rotgans lid W. Kuipers lid Thijs Modder, jarenlang molenaar van de beide molens, wordt aan het bestuur toegevoegd mede om zijn kennis van de molens over te kunnen dragen. Op 11 november 1991 werden de statuten van de nieuwe vereniging notarieel vastgelegd. Op 24 januari 1992 werd de eerste echte ledenver gadering gehouden, waarbij het voorlopige bestuur werd gekozen als bestuur. De eerste taak van het bestuur is de beide molens zo vlug mogelijk over te nemen van de Stichting Oud Wieringen: Op 15 mei 1992 werd de acte van overdracht van de twee molens van de SOW aan de vereniging "De Wieringer Molens" bij notaris Mr. D. Butijn te Hippolytushoef gepasseerd. De vereniging heeft ten doel 'het in standhouden en het bevorderen van instandhouding van de molens op Wieringen'. Zoals bekend zijn dat de meelmolens "De Hoop" aan de Hofstraat in Den Oever en "De Onderneming" aan de Koningsweg te Hippolytushoef. Aan deze doelstelling kan direct al worden gewerkt. Inmiddels is al gebleken dat beide molens flink achterstallig onderhoud Thijs Modder. Hij verzorgde zo'n 25 jaar de molens. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16e jaargang nr. 2 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 14