W IERINGERS VAN DE VORIGE EEUW -26- door Corrie Zuidema-Mulder Cornells Huijbers - 1904 - 1987 Op 27 mei 2004 is het precies 100 jaar geleden dat Evert Huijbers, oud 31 jaar van beroep landman en vervoerder, in het Raadhuis op het Hoekje een kind komt inschrijven in de Burgerlijke stand van het eiland Wieringen. Zijn vrouw Aaltje Huijbers-Engel, oud 30 jaar is op 26 mei 1904 v.m. 10 uur bevallen van een zoon Cornelis. Getuigen bij deze inschrijving zijn Gerrit Mante, 75 jaar, gemeentebode en Johannes Vroone, 48 jaar, koopman. Cornelis (Cees) is het 2e kind van Evert en Aaltje, hun zoon Jacob zag in 1899 het levenslicht. De kinderen werden geboren in de boerenbehuizing annex café "De Ster" aan het Kerk plein, nu "De Harmonie". Het café was eigendom van Hein Engel een vrijgezelle broer van Aaltje. Vader Evert had een slepersbedrijf zoals dat toen werd genoemd. Met paarden en wagens werden goederen die met schepen in de Haukeshaven werden aange voerd over het eiland rondgebracht, zoals levensmid delen, stenen, hout en andere bouwmaterialen. Maar ook rond de Wieringer kermis de kermisattracties. Huijbers had 6 paarden en wagens. Naast het goederenvervoer werd er ook zeewier gereden van en naar de wierpakhuizen en bij de verzwaring van de zeedijk trokken zijn paarden de kip karren met grond uit het poldertje van Kroon langs spoorrails naar de dijk. Daarnaast had Evert Huijbers ook een boerderij waar de zonen Jaap en Cees al op jonge leeftijd na schooltijd moesten meehelpen. Jaap gaat na het verlaten van de lagere school meteen bij vader werken, Cees wordt eerst slagersknecht bij zijn oom Arie Engel, deze had een slagerij in het pand waar nu Dorus Rasch woont van Hippo Reizen. Maar gaat als hij 15 jaar is ook thuis werken, hij is dan meestal op de boerderij te vinden. In 1921 is de boerderij van Simon Bakker in de Beltstraat te koop. Een Westffiese stolp uit 1879 met bijgebouwen, boomgaard en 4 ha land. Het bedrijf wordt door Evert Huijbers voor 11.500,aangekocht en het gezin en het slepersbedrijf verhuizen naar de Beltstraat. Door de aanleg van de korte Afsluitdijk veranderen ook de vervoersmogelijkheden. De "vaste woal" lag open en de Huijbersen zagen nieuwe kansen, vooral de jonge Evert Huijbers (1872 - 1959) en Cees. In 1924 wordt de eerste vrachtauto aangeschaft, Aaltje Huijbers-Engel (1874 - 1959) een Spijker met een laadvermogen van 1 ton, genoeg om 1 koe te vervoeren of enkele schapen. Dus wordt nu ook het veevervoer aan het bedrijf toegevoegd. Langzaamaan verandert het werk van het slepersbedrijf. Het vervoer van goederen gaat nu veel Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16e jaargang nr. 1 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 28