Ingezonden Brieven en Verhaaltje uit de tijd van Napoleon Geachte redactie, Graag wil ik even reageren op een oproep in een van de organen van het vorige jaar van de historische vereniging betreffende de zogenaamde "Wieringer bonen". In de tekst en foto herkende ik direct de bonen die ik al zo'n jaar of twintig kweek, gewoon voor de lol met nog een dertig andere variëteiten.Naast het half bruin half witte boontje heb ik deze ook in zwart-wit en die heten dan jin-jangbonen.De naamgeving berust vaak op fanta sienamen, misschien heten de Wieringer bonen in Friesland wel Sneker bonen of in Zeeland Walcherse bonen. De namen zijn veelal streekgebon den zodat een bepaalde plant vele namen kan hebben. Daarom dat lang geleden ene Carl von Linne, een plantkundige uit Zweden die zichzelf later Carolus Linnaeus zou noemen, alle planten een wetenschappelijke naam gaf met Grieks en Latijn als basis.De genoemde Wieringer bonen die voor drooggebruik bedoeld zijn zouden de naam "Phaseolus vulgaris var. Wieringer boon" krijgen.We noemen de Phaseolussen een geslacht van de vlinderbloemigenfamilie, ofwel de Papilionceae. Dat ik zolang gewacht heb met deze reactie komt doordat ik de weinige bonen die ik had eerst wilde vermeerderen. Het mooiste zou zijn dat er een serieuze kweker/landbouwer zou zijn die deze bonen bv. op semi-commerciële wijze op Wieringen zou willen gaan kweken voor sou venirwinkels, hetVW en/of de Historische Vereniging die ze bij bepaalde gelegenheden weer verkoopt in bv. zakjes van 100 gram als zijnde een Wieringer product met een teelt- en consumptie beschrijving. Ik heb ongeveer 500 gram zaden ter beschikking voor een geïnteresseerde kweker. Daar kan je wel twee aren mee bezaaien.Het zijn gemakkelijke groeiers en ze rijpen vlot af. Elk jaar zaai ik stukjes bonen om van kiemkrachtig zaaigoed verzekerd te zijn. Graag verneem ik uw reactie, Groeten van Jan Meilink, Balgweg 37,1764 KB Breezand door Thea Rusting De boeren van Wieringen werden geplaagd door plunderingen door soldaten van Napoleon die Wieringen aandeden. Elke keer weer was er vee en eten van het land gestolen. Dit tot groot ver driet van de boeren die het in die tijd lang niet breed hadden. Op een dag werden ze op heterdaad betrapt door een boer, die zo boos werd dat het op vechten uitliep. Hij doodde een soldaat door hem met een hooivork dwars door zijn lichaam te steken. Dit voorval achtervolgde hem de rest van zijn leven, want 's nachts hoorde hij in zijn slaap een stem, die hem bestraffend toesprak. De stem zei, dat elk mens op de wereld recht heeft op eten en dat de soldaten een tijdlang niet uitbetaald waren. Dat ze daarom op roven uitgingen anders zouden ze verhongeren. De boer werd in zijn slaap voorspeld dat hij bij elke oogst de soldaten tegen zou komen! Dit gebeurt nog tot op de dag van vandaag, bij elke oogst van bonen zitten er witte boontjes in de schil met de afbeelding van de soldaat met een gat in zijn lichaam ter hoogte van zijn buik! Deze boontjes worden soldatenbonen genoemd. Dit verhaal werd altijd verteld door Sieme van de kouwe bakker uit Den Oever. Simon Koorn verkocht brood van de Koornschoof vanuit een boerderijtje aan de Hofstraat. - 23 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16e jaargang nr. 1 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 25