- 17 - "Zoals je weet is de afsluiting tussen Wieringen en de vaste wal in 1924 tot stand gebracht. Dat was als het ware een soort generale repeti tie voor de afsluiting tussen Wieringen en Fries land, waar ze, zoals je weet, dit jaar mee zijn begonnen. Verschillende jaren daarvoor heeft een voorbereidende commissie onderzoek ge daan naar de getijbewegingen in de Zuiderzee. Men is daar jaren mee bezig geweest. Op ver schillende plaatsen langs de Zuiderzeekust en zeker hier op Wieringen werden daartoe peil schalen geplaatst. Later werd dat werk door Zuiderzeewerken overgenomen. Nog steeds worden die peilschalen gebruikt en dat zal, moet je maar rekenen, nog heel wat jaren doorgaan. Op het open water zijn z.g. diepte meters gestationeerd. Met het waarnemen van die peilschalen wordt doorgaans in april be gonnen en men stopt daarmee in november. Gedurende de winter worden dan de gegevens verwerkt. Dat aflezen wordt allemaal handma tig gedaan. Dat betekent dat er gedurende 24 uur personeel op de verschillende meetpunten aanwezig moet zijn. Om nu de getijbeweging in het Amsteldiep en de invloed van de afslui ting van dat water, gedurende de jaren daarna, na te gaan, achtte men het beter en efficiënter om een registrerende peilschaal te plaatsen. Bovendien wilde men een meer nauwkeurige registratie van de "verticale waterbeweging" zoals men dat in technische zin uitdrukt. Deze zelfre- gistrerende peilschaal en die op de haven van Den Oever, moeten vastleggen welke invloed de ver dere afsluiting van de Zuiderzee op de getijbeweging en waterstanden heeft. Je kunt je voorstellen dat voor en na de afsluiting van het Amsteldiep de gemiddelde waarden van de waterstanden behoorlijk veranderd zijn. Op deze plek worden al veel hogere peilen gemeten. En dat zal na de vol ledige afsluiting van de Zuiderzee nog veel hoger worden". De instrumentenkast. Het is duidelijk dat Schut nu echt op zijn praatstoel zit. Ik laat mijn gedachten nog eens gaan over datgene wat ik net heb gehoord. Als je het wel beschouwd is deze waterstaatkundige materie heel interessant. Ik heb daar nooit zo bij stilgestaan. Ik neem me voor om me daar in de toekomst wat meer in te verdiepen. In het vuur van het gesprek is de sigaar van Schut uitgegaan. Omslachtig en met veel gepuf brengt hij het stompje weer tot leven. Het komt mij voor dat het steeds harder begint te waaien. De wind zucht en steunt in de schoorsteen en laat soms het deksel van de kachel klepperen. Schut staat op en loopt, zover dat mogelijk is in de kleine ruimte, wat heen en weer. "Kijk, zegt hij, hij wijst naar de kast met instrumenten die in het midden van het gebouwtje op de vloer staat opgesteld. "Dit is het eigenlijke hart van het gebouwtje, de apparatuur waar alles om draait. Het waterpeilregistratieapparaat. Kom, ik zal het je uitleggen". Ik sta ook op en loop naar de voorkant van de stellage. Boven op een standaard staat een glazen kast met daarin aan de rechterkant een verticale cilinder en aan de linkerkant zie ik een soort klok. Er zitten in ieder geval wijzers aan. Op die rol zit papier gespannen. "Op dit papier wordt de stand van het zeewater vier en twintig uur geregistreerd. Zie jc die naald met dat inkthoudertje? Die naald sclnijfL conLinue de walersLand van Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16c jaargang nr. 1 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 19