I^PRINGTIJ - 13 - HOE EEN WANDELING OVERWIERINGEN LEERZAAM EINDIGDE Proloog doorjac. Feenstra Wat zijn dat toch eigenlijk voor gebouwtjes? De meeste inwoners van Wie- ringen kennen die kleine maar karakteristieke gebouwtjes wel. Eén staat er op de westkant van Wieringen (Quarantaine) en de andere op havenkade van Den Oever. n meeste mensen de vraag wel eens Eeilnuisje opgekomen waartoe deze gebouw tjes dienen of wat voor nut zij in het verleden hebben gehad. Om aan die vraag tegemoet te komen geeft de schrijver in verhaalvorm het antwoord. Het verhaal speelt zich af in het jaar 1927. Derhalve drie jaar nadat de verbinding tussen de vaste wal en Wieringen tot stand is gebracht en één jaar nadat de Normerdijk is voltooid. De werkzaamheden voor de afsluiting van de Zuiderzee tussen Wieringen en Friesland zijn dan bijna een jaar in volle gang. Ze maken al zo lang deel uit van het landschap van Wie ringen. Vooral het gebouwtje op Quarantaine steekt duidelijk af bij de omgeving. Toch is bij de Een winderige zaterdagmiddag in november. Ik zit in de kamer alleen met mijn gedachten. Mijn hospita, een oudere weduwevrouw, is in de ruimte achter de gang bezig het eten voor de zondag voor te bereiden. In de gang van het kleine huis drijft zij een winkeltje met kruidenierswaren. Ongeveer tien jaar terug is haar man, tijdens de visvangst op de Zuiderzee, overboord geslagen en verdronken. Van de opbrengst van het winkeltje kon zij met moeite rondkomen. Een kostganger te hebben was daarom een welkome aanvulling op haar karig inkomen. De afsluiting van de Zuider zee en alle werken daar om heen was een zegen voor veel mensen op Wieringen. Twee jaar is het al weer geleden dat ik op dit eiland ben gearriveerd om te gaan werken in het hoge gebouw nabij het toekomstige sluizencomplex in Den Oever. In de paar jaar dat ik hier woon en werk, ben ik van dit eiland en haar bewoners gaan houden. Alhoewel, een eiland is het niet meer. Drie jaar geleden kwam de verbinding tussen Wieringen en het vaste land van Noord-Holland tot stand. Een hele ommekeer voor de eilandbewoners. Zij waren eeuwenlang zelfstandig geweest en daarmee ook op zich zelf aangewezen. Terwijl ik zo in gepeins ben verzonken staar ik door het raam en zie tegen een zwavelgele lucht de voortjagende wolken. Sneeuwluchten lijken het. Door al die gedachten is mijn pijp die ik aan het roken was, uitgegaan. Ik klop hem uit in de glazen asbak die op de tafel staat. Plotseling krijg ik de onweerstaanbare drang om naar buiten te gaan en "een loopje naar diek" te maken, zoals men dat hier zegt. In de loop van de tijd dat ik op het eiland vertoef heb ik al vele wandelingen in de wijde omgeving gemaakt. Hier en daar een praatje makend heb ik kennis gemaakt met verschillende over het algemeen gemoedelijke bewoners van Wieringen. Ik loop naar achteren om mijn kostvrouw te zeggen dat ik een wandeling ga maken en dat ik met het avondeten wel weer terug ben. In het schuurtje achter het huis trek ik mijn kaplaarzen aan en loop door het steegje naar de straat. Terwijl ik door de Vermaningsteeg loop, slaat de klok van de Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - I6e jaargang nr. 1 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 15