Hom missie graven Historische Vereniging Wierngen - 12 - Nadat er eind 2002, vanuit de leden ongeruste meldingen kwamen over het ruimen van graven op de begraafplaatsen Stroe en Zandburen, heeft het bestuur op 24 maart 2003 een commissie samengesteld. De commissie bestaat uit de volgende leden: Tan Lont, Arina Zwanink en Gea Klein. De commissie is in contact getreden met de Gemeente, dit heeft in het volgende gere sulteerd: 13 november 2002 heeft Gert Jan Visser, als voorzitter, een brief aan Gemeente geschre ven. Daarin wordt aangege ven, dat leden van de His torische Vereniging verontrust hebben gereageerd op berich ten over het ruimen van gra ven, op Stroe en Zandburen. Op 5 december 2002 heeft de Vereniging een brief aan de Gemeente geschreven n.a.v. een telefoongesprek met de betreffende gemeenteambtenaar. De Commissie wordt gevraagd schrif telijk een verzoek te doen om de te ruimen graven niet te ruimen zolang de Gemeente en de Commissie in overleg zijn. Er volgt een periode van overleg tussen de Gemeente en de Commissie. Het overleg gaat over welke - en hoeveel graven gaat het en wat zijn de mogelijkheden. Het betreft op Zandburen 32 graven en op Stroe 10. De Commissie stelt voor om Stroe intact te houden, mocht er toch geruimd moeten worden dan de oude stenen, als scheidingswand, langs de kant van het kerkhof plaatsen. Op Zandburen moet toch een selectie worden gemaakt, er wordt gekeken naar het tijdsbeeld van de stenen, of ze intact zijn en in hoe verre de familie compleet is. Ook wordt er gekeken naar de graven van voor 1939, deze zijn n.l. overgeplaatst van het kerkhof aan het Kerkplein naar Zandburen. Zouden b.v. de overgeplaatste graven bij gebrek aan ruimte op Zandburen, terug geplaatst kunnen worden naar het Kerkplein. 6 mei 2003 is er een gesprek met de gemeenteambtenaren Ton Beneker en Debbie Heijligenberg. Het is een positief gesprek, waarin de taken worden verdeeld. De Gemeente zal gaan uitzoeken wat hun verantwoordelijkheden zijn, wie de eigenaar is van het kerkhof aan het Kerkplein en waar de grafboeken zijn. De Commissie gaat inventariseren, met als resultaat dat Stroe compleet moet blij ven en dat op Zandburen 14 hele graven en 2 stenen, i.v.m de mooie tekst, moeten blijven. Het voorstel van de Commissie wordt overgenomen door de Gemeente. De Gemeente geeft daarna aan in een brief, getekend 9 oktober 2003, dat op grond van door de Gemeente te bepalen regels criteria, grafmonumenten kunnen worden aangewezen als zijnde his torische graven. De criteria zijn vooralsnog nog niet door de Gemeente vastgesteld omdat de Ge meente nog bezig is met het actualiseren van gegevens. Er zal, in afwachting, van de besluitvor ming, geen sprake zijn van ruiming van de door de Commissie aangegeven grafmonumenten. Nu zijn er berichten over het veranderen van het Kerkplein, wat gebeurt er met het kerkhof? Graag wil de commissie deelnemen aan het overleg, hierover krijgen wij in januari uitsluitsel. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 16e jaargang nr. 1 - 2004

Op de Hòògte - Wieringen | 2004 | | pagina 14