i EN BOEKJE OPEN - 90 - over het archief van de Historische Vereniging Wieringen (4) Een boekje open.... Gaat over de bezittingen van de Historische Vereniging Wie- ringen. Deftig gezegd noemen we dit het archief van de vereniging. Vraag: Wat heb je eigenlijk aan een archief en wie maakt er gebruik van? Je hebt er wat aan, omdat allerlei gegevens bewaard blijven. Natuurlijk is ons verenigingsarchief niet te vergelijken met een "echt" archief, maar de boeken, tijdschriften, foto's, knipsels en andere zaken in ons archief horen wel heel erg bij Wieringen, dus je hoeft niet ver weg om wat na te zoeken. Mensen die wat dieper op een onderwerp willen ingaan, kunnen verder terecht in Alkmaar, in het Regionaal Archief. Sinds 2000 is daar het gemeentearchief van Wieringen, met een groot aantal archieven van gemeenten uit de omgeving. Samengevat: een archief bevat gegevens die van belang zijn om bewaard te worden. Wie maakt er gebruik van? Je kunt heel verschillende redenen hebben om iets in een archief te gaan nazoeken. B.v. Merijn Volkers uit Hippolytushoef is student op de bosbouwschool. Hij moest een scriptie schrijven voor die school, dat moest een onderwerp uit de natuur zijn. Hij koos als Wieringer voor het zeewier. Hij heeft gebruik gemaakt van onze gegevens over zeewier. Als dank kreeg de vereniging een exemplaar van zijn scriptie. Een mooie aanvulling op ons zeegrasbezit. (Wdd 11). Hans van Liefland, een meneer uit Utrecht, die na zijn pensionering aan een studie begon aan de Universiteit van Utrecht, had gegevens nodig over de ruilverkaveling op Wieringen. Via allerlei omwegen kwam hij bij ons terecht. Hij is een hele dag in de bibliotheek geweest om onze gegevens te raadplegen. En u raadt het al: als dank kregen wij een exemplaar van z'n doctoraal scriptie. Hij was geslaagd! En zo vullen wij het archief weer aan (Wn 45). Denk nu niet dat je één of andere moeilijke studie moet doen om wat aan ons archief te hebben. Op de bibliotheekbijeenkomsten zitten aardig wat mensen gewoon heel gezellig in allerlei boeken te kijken en daar met elkaar over te praten. Het meeste gebruik van ons archief wordt gemaakt door mensen, die hun stamboom uitzoeken, de genealogen. Zij kijken in de Doop-, Trouw- en Begraafboeken om te kijken wanneer en waar hun familie geboren, gedoopt, getrouwd en begraven is. Voor deze mensen zijn de rubrieken Wf genealogie en Wg genealogische bronnen het belangrijkst. Daar wordt op de bibliotheekavonden dan ook het meest in "gestruund". Voor deze zoekers zit er ook veel leuks in de advertentieboeken, samengesteld door Jan Conijn. Die zijn terug te vinden onder Wb algemeen. Dat zijn dus albums met veel genealogische gegevens, maar ook met veel algemeen nieuws over Wieringen. Je zou deze ringbanden dus op 2 plaatsen kunnen rubriceren: bij Wb voor de algemene gegevens en bij Wg als genealogische bron. Wij heb ben in dit geval gekozen voor 't algemene deel. 't Houdt wel in, dat als je bij ons je stamboom uit zoekt, je de catalogus ook moet doorkijken op andere rubrieken dan Wf en Wg. Soms zit er iets heel bijzonders bij. B.v. Wf 17: Kerst- en nieuwjaarswensen van Antje, Grietje en Cornelis Kool aan hun ouders en grootmoeder (1847-1852). Voor iemand die de naam "Kool"uit- zoekt echt iets aparts, 't Zijn ouderwetse handgeschreven heilwensen, soms voorzien van tekenin gen, maar zeker voorzien van veel prachtige krulletters. Wat konden ze dat vroeger mooi!! Deze wensen komen uit het bezit van Museum Jan Lont en worden bewaard in een grote kartonnen map met bandjes vastgemaakt. Ook al zo lekker ouderwets. Heet je toevallig Mostert en zoek je de stamboom uit van deze naam, dan zijn er leuke aanvullin gen te vinden onder Wf 22, Wf 23, Wf 24 en Wf 25. 't Meeste komt uit het bezit van Willem Mostert uit Westerland. Hij was daar boer en heeft veel van zijn bedrijfsadministratie bewaard. Alleen maar data van geboren, getrouwd en overleden vormen wel een belangrijk deel van de stam boom, maar het is wel saai. 't Wordt interessanter als er andere gegevens van de familie bijkomen. En daar zit in onze kasten aardig wat van. Tot ziens, als u een Wieringer stamboom uitzoekt, Nel Fijnheer-Rotgans Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóögte" - 15e jaargang nr. 4 - 2003

Op de Hòògte - Wieringen | 2003 | | pagina 8