an de wal OEKBESPREKINGEN Vissers van Wieringen - 86 - "Vissers van de Wal" door Dirk Kappelle. door Gea Klein-Hamming Dit boek behelst de weergave van gesprekken met 31 beroeps - binnenvissers, allen geboren rond 1900. Zo ook een gesprek met Gerrit Lont "van Dam", die over de geschiedenis van deWieringer visserij vertelt, geïllustreerd met foto's. Hij j vertelt b.v over de werf in van Ewijcksluis, over de verplichtingen die je had wanneer je een perceel pachtte voor het zeegras, over de haring die er begin 1900 nog ruim was en over hei vissen op zeesterren. Hij verteld over zijn eigen belevenissen maar ook over de tijd dat z'n vader nog visser man was. Het boek maakt een rondreis door het hele land en doet alle provincies: aan. In dit document humaine van zowel sociaal-maat schappelijk als cultuurhistorisch belang lezen we over de strijd om het b.estaan, de onzekerheid van de vangst, de immer on regelmatige inkomsten, uit zwang geraakte visserijmethodes en de beïnvloeding van de prijs door de opkomt van de gelegenheidsvisserij op de Zuiderzee. Ruim tachtig foto's uit privé-collécties - merendeels nooit eerder gepubliceerd - doen oude tijden herleven. Het boek telt 239 bladzijden en is in A5 formaat uitgebracht. De prijs van het boek is: 22,50, ISBN nummer: 9075703775 Uitgeverij Verse Hoeven. Het boek is te bestellen via de,boekhandel, "Vissers van Wieringen" door Cees Tijsen. iff Tijdens de, afgelopen, Hora - en Visserij dag en in Den Oever is het boek "Vissers van Wieringen" F y gepresenteerd. De auteur, Cees Tijsen, is erin geslaagd de Wieringer visserij op eenitoegankelijke manier te beschrijven. Omdat het boek bovendien rijk is voorzien van foto's kan het worden gezien als een naslagwerk over een belangrijk stukje geschiedenis. Het boek begint rond 1900. Een boek schrijven over de Wieringer visserij is niet eenvoudig. De Wieringers legden zich van oudsher toe op een verscheidenheid aan visserij zoals op wier, alikruiken, mosselen, kokkels, pa ling, ansjovis, garnalen en tong. Deze variatie in C. Tijsen HISTORISCHE vmwcINC WÉRWGCW Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 15e jaargang nr. 4 - 2003

Op de Hòògte - Wieringen | 2003 | | pagina 4