e Visscherij-Courant Ontevredenheid over het beleid van Wieringen's Burgemeester - 102- 18-02-1919 - WIERINGEN EEN RUMOERIGE VERGADERING "Wieringen's Belang heeft voor de eerste maal verga derd in de zaal van den heer C. Scheltus. En het is een zeer rumoerige vergadering geweest, waarvan wij ette lijke lange verslagen ontvingen, waaruit wij het meest interessante hier hebben uitgelicht. Een volledig ver slag der vergadering is niet wel mogelijk, omdat op deze vergadering ook tegenwoordig was de heer Peereboom, burgemeester met zijn zoon en eenige vrienden, die herhaaldelijk interrumpeerden. Voorzitter der vergadering was de heer H. van Kals beek, die te ongeveer 8 uur voor een dicht bezette zaal het woord nam en zeide dat het al lang in de pen was, een vergadering als deze te houden: deze vergadering werd uitgeschreven door eenige ingezetenen, en spre ker was hun woordvoerder. De eerste vraag die aan de orde moest gesteld worden, zei de heer Van Kalsbeek, was: Wat hebben de nu zittende raadsleden gedaan? Het antwoord hierop is niet gunstig, en de grootste schuld hiervan ligt bij den burgemeester, de heer Pee reboom. Toen hij burgemeester werd, is hij met vlag en wimpel ingehaald omdat men zoo blij was een ingezetene nu als burgemeester te hebben; die wist immers wat voor de gemeente noodig was? Maar ziet! Het cachou-schandaal Een frappant voorbeeld van 's burgemeesters wanbe leid b.v. is het volgende: In het voorjaar 1916 was er gebrek aan cachou en was het te voorzien dat de visschers daarom verlegen zou den raken. De heer Peereboom liet toen koopen en kocht zelf per telefoon op verschillende plaatsen cachou op, ook te Wieringen. Er was iemand die dacht dat hij dit voor de visschers deed en zoo die er om gegaan waren een deel konden krijgen. De heer Peereboom kocht die cachou echter om er zèlf aan te verdienen. De cachou van den heer Peereboom was voor Vlaardingen voor groote vissche- rij-maatschappijen, niet voor de Wieringer visschers, integendeel, ze ging van Wieringen, waar gebrek was, door burgemeester's toedoen naar elders, om... den burgemeester geld in den zak te spekken! Interrupties van den heer Peereboom De heer Peereboom: "Vent, je liegt het, ik heb de cachou niet verkocht". De heer Kalsbeek: "Straks mag u spreken, nu heb ik het woord". De heer Peereboom: "Je geeft den schijn of ik ze ver kocht, dat lieg je, het was voor mijn eigen maatschap pij en ik zal spreken wanneer ik wil". De heer Kalsbeek: "U kocht de cachou voor uw Mij, ten bate van uw eigen zak, en nu had het op den weg gelegen van den raad om hierover eene motie van afkeuring in te dienen. Dit is echter nog niet gedaan De heer Kalsbeek vervolgt: "U is als burgemeester geroepen om voor Wieringen op te treden. Ik heb er ook hier reeds over gesproken op eene Witte Kruis vergadering, de heer Stavenga was er bij. En deze zei: Burgemeester ik heb een visscher gehad die zoo om cachou verlegen is, kan hij geen halve kist van u over- krijgen? Waarop ik misschien wel wat vrijpostig voor den burgemeester antwoordde, dat kan niet de cachou is al reeds in Vlaardingen. Hierop werd de heer Peereboom zoo rood als eene biet, hetzij van schaamte hetzij van woede, dat weet ik niet. En ik heb den Burgemeester gezegd dat ik zijne handelswijze niet kon goed keuren. De heer Peereboom: "Kan mij ook wat schelen wat jij goedkeurt, jij bent niks. Er staat nergens in de Grond wet dat ik niet mag handelen, maar vertel jij mij nu eens, wie is het voorlopig bestuur?" De heer Kalsbeek: "Daar heeft u nog niets mede te maken, dat zal u straks wel gewaar worden Ook de jongeheer Peereboom wordt rumoerig en vraagt om mededeling wie het voorlopig bestuur is. De heer Kalsbeek zegt dat het getuigt van gebrek aan opvoeding voor den jongeheer Peereboom, om zoo telkens te interrumperen, spreker zal straks het voorlo pig bestuur wel noemen. De heer Peereboom: "Jij bent een lelijke farizeeër". Kwesties en nog eens kwesties Op deze wijze gaat het debat voort. De heer Peere boom wil herhaaldelijk de heer Obreen erin betrekken, maar deze blijft rustig en houdt zich achteraf. Besproken wordt een kwestie van het huis van den oud-secretaris, de kwestie van het doktershuis enz. De dokterskwestie wordt genoemd: een persoonlijke ne derlaag voor den heer Peereboom. Bij deze kwestie spreekt ook dr. Pijl een woordje mee, maar de heer O.J. Bosker merkt op: "Laat Pijl zich er maar buiten houden, die heeft hier genoeg bedorven, laat de spre ker maar doorgaan!" (Daverend applaus.) De heer van Kalsbeek bespreekt daarna de veranderin gen aan den weg, en dat men 4, 5 jaar lang niets er aan Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 15e jaargang nr. 4 - 2003

Op de Hòògte - Wieringen | 2003 | | pagina 20