- 97 - Zo niet Grietje Kaan-Lont en haar dochter Neeltje Marie Kaan. Zij vertelden van een gesprek met slager Gerrit Poppen die zij om varkensvlees vroegen. De slager zei dat ze te laat waren. Hij had alles al verkocht. En de burge meester was bij de slager geweest en had gezegd: "Als je mij er ook van geeft zal ik het verder niet bekend maken". Koopman Her man Smit verklaart iets derge lijks. Desondanks verklaarde sla ger Gerrit Poppen dat hij zich er niets van herinnert. Beklaagde Obreen verzocht aan getuige Pop pen te willen vragen of het waar is geweest dat de burgemeester vóór de rechtszaak bij hem is geweest, want daar gaat het om. Getuige Poppen zegt dat de bur gemeester niet bij hem was. Na meerdere tegenstrijdige verklaringen te hebben afgelegd wordt Poppen ter plekke gearresteerd op verdenking van meineed. Dan is er getuige P.F. Kuut die aan de notaris had verteld dat de burgemeester overtredingen van de distributieregels oogluikend toestond om zelf ook maar vlees te kunnen krijgen. Getuige Kuut ontkent en zegt dat naar zijn mening de notaris geen betrouw baar persoon is. Maar Kuut was als ex-raadslid en wethouder ook niet onbevangen tegenover de burgemeester. Bovendien vindt de president van de rechtbank het vreemd dat Kuut op de dag van de instructie 's morgens om 8 uur zo vreselijk toe vallig met de burgemeester gesproken had. Het eind van het liedje is dat notaris Obreen wordt vrijgesproken. Hij kan de feiten niet bewijzen, maar hij wordt van rechtsver volging ontslagen omdat hij oprecht meende dat Peereboom de distributieregels had geschonden. Deze uitspraak is overigens niet zo verwonderlijk. In een brief aan de Commissaris der Koningin vond de Officier van Justitie de belangenverstrenge ling van Peereboom onaanvaardbaar. Daar liet hij geen misver stand over bestaan. Deze geschiedenis zou hier eindigen als de burgemeester lering uit de zaak getrokken had. Hij ging echter op de gewone voet verder. Wel deed hij notariële transacties voortaan op de vaste wal... Zijn zakelijke belangen had hij overgedaan aan zijn zoon Piet. Dat was echter een doorzichtige manoeuvre waar in de praktijk ook niet de hand aan werd gehouden. Vader Arie bleef zaken doen als dat zo op zijn pad kwam. Die vermaledijde notaris kwam ook daar weer achter en bleef de commissaris informeren, die nog steeds geen maatregelen nam. Wel had de commissaris Peereboom een nijdig briefje gestuurd waarom die hem de uitslag van de rechtszaak niet had geschreven! "Foutje, jammer, neemt u me niet kwalijk meneer de commissaris" Briefhoofd en handtekening van notaris Obreen: "Met ver- schuldigden Eerbied. Bericht van de vrijspraak van notaris Obreen in De Visscherij Courant plus commentaar. H. P. D. J. VAN DER SPECK OBREEN, NOTARIS, W I E R I N G E N. De notaris van Wieringen vrijge- sprokon. Po Recht, bunk to Al It mo fir heeft Dinadng- miritlag fwij ontvingen hot -bericht to laat om hot nog in heb No. van dien dag tö vermelden) til tap rank gedaan m dn zaak van notaris Va n der Speek Obr««n to Wieringen di& in een buitengewone ratting had terecht gestaan, we I goiia hdoedjgiiig in geachrift van ck-ti burge- 1 meeatnr dier gemeente,, den heer Peereboom. Zooftls men wept had do notaris iu een inge- j zouden stuk in de Sell agar Gournnt" over ver- sen ijlende di.d.ributiczalwn geschreven, woai- dOot da lieer P, zich beleedigd achtte. Inder tijd werd togen den notaris 300 boete, cube. 60 dn gen hechtenis cwifleht, bij de tweede be handeling dei* zaak eelite-r verninderde do offi- tier den' eis oh op 26. De Rechtbank oordeelde dat- het geploegde en bewezen foit niei jfro/taiar was, en ontsloeg den Notaris van all© rechte vervolging. Wat "deze uitspraak beteekent voor burge meester Peereboom, en wat do rechterlijke macht denkt van diens handelingen nla Imrge- meestér, is hiernjee klaar en duidelijk L Burgemeester Peereboom zal wanneer hij zijn ontslag nog niet heeft ingediend onge twijfeld - niet nalaten uit deze uitspraak de consequenties te trekken. Als ov orhei dspersoou is hij biermeo Gil Huise lijk geworden. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 15c jaargang nr. 4 - 2003

Op de Hòògte - Wieringen | 2003 | | pagina 15