ilHKii Meifi- EERSTE BLAD. Ingezonden Stukken. -96- En zo ging "X" nog even door om te verklaren dat je tegen de burgemeester niet met open vizier kon strijden.Zoals al gezegd, de inge zonden stukken zorgden voor veel ophef. Zelfs in Haarlem drong het door, waar de Commis saris der Koningin zich er mee ging bemoei en. Hij raadde Peereboom aan actie te onder nemen en op de beschuldigingen te reageren. Dat had hij beter niet kunnen doen. Peere boom begon aan alle kanten om zich heen te slaan. Naar uitgever Trapman van de Schager Courant, naar de Officier van Justitie in Alkmaar, maar vooral richtte hij zich tot de Commissaris zelf. In die dagen waren er meer dere postbestellingen per dag en iedere dag was er wel een verdedigende brief van Peere boom, soms wel twee op een dag, met iedere bestelling één. Heel opvallend is dat de burge meester meestal zegt dat niemand kan be- Kop van de Schager Courant, het blad waarin wijzen dat hij verkeerd deed, zelden zegt hij: -X" zijn venijn spuide. "Ik heb dat niet gedaan". Het hek was helemaal van de dam toen bij een vooronderzoek van de Officier van Justitie bleek dat notaris Obreen inderdaad de gezochte mr. "X" was. Hij had er overigens geen enkele moeite mee om dat te bekennen. Vervolgens briefde de burgemeester dag in dag uit verdachtmakingen over Obreen door aan de Commissaris. Obreen hield drinkgelagen met de echtgenoot die hij bedroog met diens vrouw. Obreen zou gezorgd hebben voor de tijdelijke opname van de echtge noot in een psychiatrische kliniek (krankzinnigengesticht zeiden ze in die tijd)Obreen had 's nachts om hulp bij de burgemeester op de stoep gestaan toen de echtgenoot amok dreigde te maken; de burgemeester wees hem de deur. Vandaar die animositeit. Obreen heeft zijn vriendin met vier kinderen in zijn huis opgenomen. En als toppunt van alle insi nuaties: de vriendin is bevallen van een dochter, Obreen heeft haar zelf aangegeven bij de Burgerlijke Stand. En let wel: hij heet Hendrik, de vriendin heet Aaltje en hoe heet de dochter? Henriëtte Alida! Wat moet men daar van denken? Ja, dat is de grote vraag. In ieder geval geeft het te denken dat de Commissaris der Koningin lang bleef geloven in de rod dels van de burgemeester; hij hield hem heel lang de hand boven het hoofd, veel langer dan men voor mogelijk zou houden. Terwijl het steeds duidelijker werd dat de burgemeester weliswaar van zijn ambt hield, maar nog veel meer van zijn eigen portemonnee. En dat die belangen hopeloos door elkaar liepen. Maar het gezag was heilig en moest coute que coute gesteund worden. En dus bleef de Commissaris hetWieringer gezag steunen. Hij liet de procureur-generaal zelfs een onder zoek doen naar de handel en wandel van Obreen; er kwam niets compromitterends uit, temeer daar de notaris inmiddels zijn vriendin tot wettige echtgenote had gemaakt. Overigens was de voor spelling van "X" dat, zodra zijn naam bekend zou worden, de zaak gebagatelliseerd zou worden als een vete tussen twee personen dus inderdaad uitgekomen. Uiteindelijk kwam het tot een rechts zaak wegens smaad. De notaris moest zijn beschuldigingen waarmaken. Toen bleek pas goed dat de burgemeester een lange arm had. Getuigen konden zich na een voorafgaand bezoek van de burge meester niets meer herinneren. ZATERDAG 2D APRIL 1918. Ikt de Wteringer Courant vah 16 April J.l. heeft de heer Com. J, Bosker h«t volgende stukje geplaatst, waar op wij als antwoord het daaronder volgend ichrijvrai uit Wiermgan ontvtageu. Mat onverholen eerbied voor do gerwdLdigo onthul lingen, welke de vernuftige coirespobdant-dotective van do Sch, C, als een tweede Nick Carter, wekelijks ah openbaart over al do geheimzinnige raadselachtige han delingen op *t Wieringer Raadhuis A in de Burge- SCHACER Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 15e jaargang nr. 4 - 2003

Op de Hòògte - Wieringen | 2003 | | pagina 14