De hoofdrolspelers Arie Peereboom kwam in 1886 op 16-jarige leeftijd als kantoorhouder/telegrafist van de "Rijkstelefoon" op het postkantoor van De Haukes. Dankzij deze baan had hij een goed inzicht in de prijsontwikkelingen van de Zui- derzeeproducten zeegras, ansjovis en schelp dieren. Alle telegrammen van de handelaars en vissers gingen door zijn handen. Boze tongen beweren nu nog dat hij ook niet te beroerd was om telefoongesprekken af te lui steren als dat zo uitkwam. Hij begon al gauw voor zichzelf te handelen en werd, als spin in het web, een vermogend man. Hij liet zeegras perserijen bouwen in Den Oever, Stavoren, Makkum en Terschel ling. Een grote perserij annex ansjoviszoute- rij verrees op De Haukes. Arie werd zodoen de bijna monopolist in deze handel. Zijn macht en invloed op het eiland was groot. Het werd nog groter toen hij in 1910 burge meester van Wieringen werd. Hij werd er voor gevraagd. Wie zou beter de Wieringer belangen kunnen behartigen dan hij die hier zo goed was ingevoerd? In "Op de Hoogte" nr. 5 van 1998 kunt u meer lezen over deze inventieve koopman, voor wie het burgemeesterschap volgens dat artikel slechts een laagbetaalde erebaan was. Dat mag dan wel zo zijn, hij zat als burgemeester, méér nog dan aan het schakelbord van de tele foon, in een centrale informatiepositie. En, handelsman als hij was, maakte hij daar ook op onna volgbare wijze gebruik van. Zijn zaken bloeiden als nooit tevoren. En de Wieringers lieten hem zijn gang gaan: wat goed is voor Peereboom is goed voor Wieringen. Maar macht corrumpeert en allengs kwam men er achter dat de Wieringer belangen andere waren dan Peereboom's belangen. Neem bijvoorbeeld de zeegrashandel De gemeente Wieringen had het monopolie op de exploitatie van het zeegras. Zij had de exploitatie en verkoop uitbesteed aan ene heer Van derVelde(n). Deze Van derVelde(n) was tevens compagnon van burgemeester Peereboom. Van der Velde(n) was ook lid van de firma J.B. Kroon Co te Am sterdam, waarmee de burgemeester op persoonlijke titel handel dreef! Heb daar maar eens van terug als eenvoudige Wieringer visserman. Het ongenoegen over deze zakencombinatie nam hand over hand toe. Als goed zakenman wist Arie dat geld moest rollen. In april 1918 kocht hij een boerderij in de Polder Waard Nieuwland. Zijn visserijbelangen werden uitgebreid met een deelname in een Vlaar- dingse maatschappij met vijf schepen. Van deze maatschappij was hij president-commissaris. Ook hier botsten de persoonlijke belangen van Peereboom met die van de Wieringer vissers. Tijdens deze oorlogsjaren ontstond er ook schaarste aan cachou, toen een middel om netten te ta nen. (cachou is bereid uit de bast van de "cashew"boom, waarvan wij nu de nootjes zo lekker vinden). -93- Burgemeester Arie Peereboom (1870 - 1945) Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 15e jaargang nr. 4 - 2003

Op de Hòògte - Wieringen | 2003 | | pagina 11