Na den brand Het eerste bestuur, vanaf 24 januari 1886, was als volgt samengesteld: Jacob Wagemaker, wethouder der ge meente Wieringen en landman Herman Dijkshoorn, koopman Nan Dirksz. Lont, landman Simon Tijsen, meester broodbakker Jan Bais, postschipper en brievengaar der. Toegevoegd lid H. A. J. v/d Speek Obreen, notaris. Secretaris van de vereniging J. Bruul en penningmeester C.M. Koorn. Burgemeester Pieter Maats werd geko zen als beschermheer. Deze vereniging was dus opgericht om de leden schade uit te keren na brand. NIET uit den brand, maar zich uit den brand werken ia het voornemen van onderge- teekende. Hij hoopt daarbij op de medewerking van zijn oude clientèle. die hij zoo ruim mocht ontvangen, en op die van nieuwe klanten. De be gunstiging wil hij zich weer waardig, maken door accura te en vlugge bediening Om hieraan te voldoen richtte hij een noodwerk- plaats en winkel op tegeno ver zijn vroeger perceel aan de HOFSTRAAT. Bij afwezigheid gelieve men zich te wenden tot W. D. v. TREUREN, Dijkstr. 6, waar zekeringen, lampen, enz steeds verkrijgbaar zijn Zich bij U aanbevelend P. D. SPAANDER. gedipl. electrocieu,. DEN OEVER Wieringen. Brand te Den Oever. In den nanacht van Za terdag op Zondag stond omstreeks 4 uur het woon- en winkelhuis van den heer P. D. Spaan der (electro-technisch bureau) in lichte laaie. Het huis werd achter bewoond door Swabedissen waar de brand schijnt ontstaan te zijn, ofschoon niet bekend hoe, en die de buren ging wekken. Het vuur had inmiddels gretig voedsel gevon den in verpakkingsartikelen en niets was meer te redden. De geheele bevolking was dadelijk in de weer, om zoolang de spuit van H.hoef nog niet gearriveerd was met emmers water het belenden de woonhuis van Poel te beschermen, dat zeer van de hitte en vonkenregen had te lijden. Op 'n gegeven oogenblik vatte zelfs de goot en dakhout van dit gebouw ook vlam en met uiterste inspan ning wist men het vuur, nadat 'n gat in dak was gebrand, weer te doven. Jammer dat op de wa terleiding heel weinig druk stond; daar had men zoo niets aan. Toen de spuit ter plaatse was, werd de zuigslang in zee gelegd; ander water was niet te bereiken. Groote hoeveelheden wa ter werden nu in de vlammenzee gespoten en ook in het huis van Poel, waaruit inmiddels al het huisraad was verwijderd. Gelukkig, want al les in het huis werd door het zeewater bedorven. Eindelijk was men 't vuur meester. Het woon- en winkelhuis van de firma Spaander is echter tot den grond afgebrand. Ook de groote voorraad electrische artikelen werd een prooi der vlam men. Het dak van het huis van Poel is gedeelte lijk verbrand; ook het huis van Jb. Tijsen Sz. had vuur en waterschade. 1930: Brand te Den Oever Er werd eerst geld ingelegd zodat er kasgeld was en daarna betaalden de leden voor het lidmaatschap. Er staan veel interessante gegevens in deze notulenboeken. Zo staat er dat de vereniging in 1889 de gemeente vraagt enige brandmeesters over "het eijland" aan te stellen. Als er brand gevaar zou zijn konden zij handelend optreden. Hieruit blijkt wel dat het "brandwezen" van de gemeente in 1876 niet goed werkt. Wat opvalt in de notulen, is dat het verzekeren van molens moeilijk is, vanwege het grote brandgevaar. De moleneigena ren kunnen nooit de volle schade uitbetaald krijgen. Niet meer dan 2/3 wordt uitgekeerd. Als een lid brand had gehad meldde hij dat bij het bestuur. Dan werden 2 bestuursleden aangewezen om te taxeren hoe groot de schade was. Op 16 oktober 1890 is het huis van E. Everts met inboedel, hooi, stro en granen verbrand. Hij was verzekerd voor 1650,- en kreeg 1481,50 uitgekeerd. Dat was een flinke aderlating voor deze verzekering maar de kas kon het uitbetalen. De bestuursleden letten er ook op dat de leden de schoorstenen nakeken voordat de kachels gezet werden Een slecht verzorgde schoorsteen kon aftrek opleveren bij brandschade. Na den brand - 66 - Historische Vereniging Wier ingen - "Op de Hoogte" - 15e jaargang nr. 3 - 2003

Op de Hòògte - Wieringen | 2003 | | pagina 8