'uire ercemgmg er wordt niet vermeld waar, maar de raadsleden vinden dan noodzakelijk dat er spuitgasten komen die betaald worden. Op 13 februari 1891 besluit de Raad een regeling goed te keuren, waarbij brand- en onderbrand meesters worden benoemd. De brandmeester moet bij brand zelf het benodigde aantal personen requireren (vorderen). Bij de slang moeten 8 slangenleggers komen, bij de pomp 16 pompers, bij de waterbak 6 waterdragers en bij de spuit 3 spuiters. Bij brand overdag en wanneer de spuit uitrukt verdienen de spuitgasten 1.- en bij nacht 1,50. Dat requireren gebeurt dan niet meer bij loting, de mensen hebben zich vrijwillig aangemeld, er valt nu immers wat te verdienen. Het besluit van 13 februari 1891 luidt als volgt: Bij besluit van de Raad dezer gemeente d.d. 13 feb. 1891 wordt er in deze gemeente een brandweer opge richt voorlopig in het dorp Hippolytushoef en worden de ondervolgende personen uitgenodigd de ondervol- gende functiën daarbij te willen vervullen als zijnde in bovengenoemde vergadering daartoe door de Raad benoemd. Hoofd Brandmeester Jurriën Koster. Bij de slang brandmeester D. Lont, onderbrandmeesters F. Keulen, N. Poel en F. Lossie. De brandmeester of die hem vervangt, kan bij brand 8 man voor deze ploeg requireren, die hij in overleg met de onderbrandmeester kan benoemen. Deze ploeg heeft alleen te bevelen over de slang. Bij de pomp brandmeester Jb. Mostert. Onderbrandmeesters Rijkeboer, P. Bruul en Jb. Poppen. Er worden 16 man als pompers gerequireerd. Bij de waterbak is plaatsvervangend brandmeester D. Duijnker. Onderbrandmeesters zijn A. de Haan, P. de Vries en W. Rasch. En 6 waterdragers. Bij de koperen spuit zijn G. Pot en J.C. Tijsen onderbrandmeesters en M. Poppen is plaatsvervangend. Verder nog 3 spuiters. Alle bij de spuit gerequireerden halen en brengen de spuit." Voor niet iedereen zal duidelijk zijn wat de taak van de waterdragers was. De oude brandspuiten hadden alleen een perspomp. Ze konden het water niet opzuigen. Daarom zat aan de spuit een lange slang die verbonden was met een flinke waterbak. Die moesten de waterdragers vullen, waar na de pompers en spuiters hun werk konden doen. (zie foto pag. 63). Notulenboek Burger Brand Waarborg Vereeniging. Brandverzekering Voor 1884 waren er op Wieringen diverse verzeke ringsmaatschappijen werk zaam, o.a. de Geldersche. Omdat er vrij vaak brand was aan huizen gedekt met riet begonnen die maat schappijen het risico wat te groot te vinden en zij trok ken zich terug. Daarom werd besloten een eigen vereniging op te richten: De Burger Brandwaarborgvereeniging Opgericht in het jaar 1884 Van deze vereniging zijn de notulenboeken vanaf 1886 tot heden bewaard gebleven - 65 - Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 15e jaargang nr. 3 - 2003

Op de Hòògte - Wieringen | 2003 | | pagina 7